Η South Melbourne FC κερδίζει την Port Melbourne FC – The Greek Herald

0

Του Μπιλ Ρουμηλιώτη.

Το Σαββατοκύριακο, η South Melbourne FC νίκησε την Port Melbourne FC με 3-2. Καλή φάνηκε η Νότια Μελβούρνη στο ελληνικό ντέρμπι με την Πορτ Μελβούρνη.

Ο Εστεμπάν Κουίντας παρέταξε έξυπνα την ομάδα του, κλείνοντας τον κεντρικό άξονα και μην αφήνοντας τους γηπεδούχους να παίξουν κάθετα. Αυτομάτως οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν σε σέντρες, παιχνίδι που χειραγωγούν εύκολα οι φιλοξενούμενοι.

Ο Εστεμπάν Κουίντας παρέταξε έξοχα την ομάδα του. Πνευματικά δικαιώματα φωτογραφίας Greek Herald / Phil Roumiliotis.

Το βράδυ του Σαββάτου στο SS Anderson Oval και μπροστά σε περίπου 1.100 θεατές, η Port Melbourne άνοιξε το σκορ με ένα υπέροχο χτύπημα φάουλ του Eoghan Stokes στο 3ο λεπτό.

Η Νότια Μελβούρνη απάντησε με γκολ του Nahuel Bonada στο 5ο λεπτό για να ισοφαρίσει το σκορ σε 1-1 – και αυτό ήταν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

South Melbourne Harbour Melbourne

Οι άνδρες του Esteban μπήκαν έξαλλοι και καθάρισαν γρήγορα τον αγώνα με δύο γκολ για να κερδίσουν. Ο Τζέικ Μάρσαλ έκανε το 2-1 στο 56' και ο Μπονάντα το 3-1 στο 67'.

Στο 75ο λεπτό, η ομάδα του Νικ Μαρίνου μείωσε σε 3-2 με το γκολ του Νέιθαν Χάνκοκ και τα τελευταία 15 λεπτά του αγώνα είδαν και τις δύο ομάδες να δημιουργούν ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να κερδίσουν.

Το τελευταίο σφύριγμα είδε τη South Melbourne αήττητη στην κορυφή του πίνακα με 29 βαθμούς και την Port Melbourne στην 6η θέση με 18 βαθμούς.

READ  ΤΟΚΥΟ - Οι Ελληνίδες έκαναν παγκόσμιο ρεκόρ στον ημιτελικό των Greek City Times