Λιγκ Καπ Σκωτίας: Η Σέλτικ «βρίσκει ξανά τρόπο» καθώς ο Κίλμαρνοκ έφυγε έξαλλη αργά από το σημείο του πέναλτι

Έμεινε έξαλλος η Κιλμάρνοκ μετά την καθυστερημένη πρόκληση του Γιώργου Γιακομάκη στην περιοχή του πέναλτι έμεινε ατιμώρητη.

«Είμαι τυχερός, οπότε ίσως περάσει και στους παίκτες».

Αυτή ήταν η αντίδραση του προπονητή της Σέλτικ, Ανζ Ποστέκογλου, σε ερώτηση σχετικά με το πρώτο παιχνίδι του Ντάιζεν Μαέντα για την ομάδα του στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ με 2-0 επί της Κιλμάρνοκ.

Γλώσσα στα μάγουλα, καθώς ήταν ένα λεπτό νεύμα στα σχόλια του προέδρου των Ρέιντζερς, Μάικλ Μπελ, ότι ο Ποστέκογλου ήταν ο «τυχερός» που θα δουλέψει με μεγαλύτερο προϋπολογισμό μεταγραφών.

Η Σέλτικ σκόραρε δύο φορές και άλλα δύο ακυρώθηκαν στο Χάμπντεν, αλλά ο Κίλμαρνοκ πιέστηκε μέχρι το τέλος, με τον προπονητή Ντέρεκ ΜακΙνς να λέει ότι ήταν “λανθασμένη απόφαση” να μην καταδικάσει στην ομάδα του ένα πέναλτι στον χρόνο των καθυστερήσεων, όταν ήταν 1–0 κάτω.

«Ένα εύσημα στον Ντέρεκ και στους γιους τους, έδωσαν τα πάντα», είπε το αφεντικό της Σέλτικ Ποστέκογλου στο BBC Σκωτίας.

«Είναι ένας ημιτελικός κυπέλλου και αυτό θα περίμενες. Ήταν μια μάχη σήμερα. Οι συνθήκες το δυσκόλεψαν, το γήπεδο το έκανε δύσκολο.

Ξανά στα αγόρια μου, βρίσκουν πάντα έναν τρόπο, ανεξάρτητα από την πρόκληση. Βρήκαν ξανά έναν τρόπο σήμερα.

“Ο αγώνας είναι απόδοση. Η απόδοση είναι ό,τι καλύτερο μπορείς υπό τις συνθήκες που σου παρουσιάζουν.”

“Είναι ένα πέναλτι – είναι μια αδέξια πρόκληση”

Καθώς η Σέλτικ προχωρά στον τελικό τον επόμενο μήνα με την ευκαιρία να κερδίσει το έκτο Κύπελλο Fiaplay σε επτά σεζόν, η Κιλμάρνοκ θρηνεί για χαμένες ευκαιρίες.

Αυτό και η απόφαση των διαιτητών να μην τους καταλογίσουν πέναλτι στον αγώνα του Γιώργου Γιακουμάκη με τον αμυντικό Τζο Ράιτ στην περιοχή του πέναλτι, λίγα λεπτά πριν ο Έλληνας επιθετικός προκριθεί για να πετύχει το δεύτερο γκολ της Σέλτικ.

READ  Οι Adana υπέγραψαν τον επιθετικό Henri Onyekoro ως δανεικό για μια σεζόν

«Δεν είναι η σωστή απόφαση», είπε ο διευθυντής του BBC Σκωτίας Derek MacInnes. «Είναι μια θανατική ποινή.

«Η μπάλα είναι τελείως επίπεδη, ο Γιακομάκης δεν μπορεί να φτάσει στην μπάλα και έχει πάρει τα χέρια του γύρω από τον Τζο Ράιτ. Νόμιζα ότι ήταν πέναλτι εκείνη τη στιγμή και ακόμη και αφού τον είδα να το παίρνει πίσω.

“Δεν καταλαβαίνω. Μας είπαν ότι το VAR θα βοηθούσε την κατάσταση. Νομίζω ότι το VAR θα μπορούσε τουλάχιστον να ζητήσει από τον διαιτητή να κοιτάξει ξανά. Αφού το ξαναδούμε, είναι πέναλτι. Είναι μια αδέξια πρόκληση.”

“Δεν έχει νόημα να μιλάω με τον διαιτητή τώρα. Είναι εκεί σε αυτά τα μεγάλα παιχνίδια. Νιώθω ότι ήταν πέναλτι και είμαι πολύ απογοητευμένος για τους παίκτες γιατί πίστευα ότι αξίζαμε παράταση.”

Χωρίς περισπασμούς για τον Γιακουμάκη

Ο Γιακομάκης κατέληξε να γίνει βασικός σε ένα συναρπαστικό τελείωμα σε αυτό που θα μπορούσε να είναι το τελευταίο του ματς για τη Σέλτικ.

Αναφορές Ο 28χρονος έχει συνδεθεί με μια μετακόμιση στην Ιαπωνίααφού οι συζητήσεις κατέρρευσαν για το συμβόλαιο του Μόχσεν στη Σέλτικ.

Ο Josip Juranović είναι άλλος ένας παίκτης που θα μπορούσε να είναι στο δρόμο του αυτόν τον μήνα, αν και δεν έχουν ληφθεί επίσημες προσφορές για τους παίκτες.

Ερωτηθείς αν υπάρχει σαφήνεια για το μέλλον του Γιακομάκη, ο Ποστέκογλου είπε: «Είδα διαύγεια σήμερα.

Αν οι άνθρωποι πιστεύουν ότι [Giakoumakis] Ή ένας αποσπασμένος Josep, η απόδοσή τους τα λέει όλα. Εστιάζουν στο τι έχουν μπροστά τους σήμερα και στο τι θα είναι αύριο.

«Το σημαντικό είναι αυτό που βλέπω κάθε μέρα και βλέπω τους παίκτες που είναι αφοσιωμένοι σε αυτόν τον ποδοσφαιρικό σύλλογο να προπονούνται σκληρά».

READ  Ο δικαστής σαστισμένος από την πρώτη δημόσια δήλωση φερόμενης απάτης Παππά