Οι κόκκινοι κέρδισαν στη Βαρκελώνη και οι πράσινοι έχασαν οριακά από τη Ρεάλ

[Intime]

Οι ελληνικές ομάδες έχουν πάντα δύσκολα κόντρα στους Ισπανούς, αλλά αυτή την εβδομάδα προσπάθησαν να αλλάξουν την τύχη τους στο ξεκίνημα της νέας Euroleague. Ο Παναθηναϊκός κόντεψε να αναστατώσει τη Ρεάλ Μαδρίτης που έφτασε στον τελικό την περσινή σεζόν στην Αθήνα, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία και να αρπάξει μια πολύ σημαντική νίκη στο δρόμο.

Ο Παναθηναϊκός έσπρωξε τη Ρεάλ Μαδρίτης μέχρι το τέλος στο Ολυμπιακό Μέγαρο την Πέμπτη πριν υποκύψει στην ήττα με 71-68.

Οι Πράσινοι ανάγκασαν αρκετούς αντιπάλους να αποχωρήσουν από τους Ισπανούς που δεν είχαν απόδοση, υπό την πίεση των 10.000 Ελλήνων φιλάθλων στις εξέδρες και το γεγονός ότι αυτή ήταν η αρχή της σεζόν.

Όλα πάνε πίσω στις τελευταίες επιθέσεις της Ρεάλ Μαδρίτης που πέτυχε τα απαραίτητα τρίποντα και κέρδισε το ματς με τρεις.

Ο Ντέρεκ Γουίλιαμς σημείωσε 15 πόντους για τους Πράσινους και ο Πάρις Λι πρόσθεσε άλλους 12.

Στη συνέχεια, την Παρασκευή ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως στην Μπαρτσελόνα και κέρδισε με 80-70, με στυλ επίσης.

Οι Reds διέπρεψαν στην άμυνα και έφεραν τους γηπεδούχους τους μόνο στους 28 πόντους στο πρώτο ημίχρονο για να προηγηθούν με 34-28 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας κράτησαν μαζί στο δεύτερο ημίχρονο και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, παρόλο που οι Καταλανοί αύξησαν την πίεση στους φιλοξενούμενους. Αυτή η άνετη νίκη προοιωνίζεται ιδιαίτερα για τη νέα σεζόν.

Ο Σάσα Βυζίνκοφ ηγήθηκε του Ολυμπιακού με 18 πόντους, εκτός από 12 από τους Ζοέλ Πολομπόι και Γιάννο Λαρεντζάκη.

READ  Το εκπληκτικό ταξίδι της Ελλάδας στην πρώτη της εμφάνιση στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ράγκμπι