Οι κόκκινοι κέρδισαν στη Βαρκελώνη και οι πράσινοι έχασαν οριακά από τη Ρεάλ

0

[Intime]

Οι ελληνικές ομάδες έχουν πάντα δύσκολα κόντρα στους Ισπανούς, αλλά αυτή την εβδομάδα προσπάθησαν να αλλάξουν την τύχη τους στο ξεκίνημα της νέας Euroleague. Ο Παναθηναϊκός κόντεψε να αναστατώσει τη Ρεάλ Μαδρίτης που έφτασε στον τελικό την περσινή σεζόν στην Αθήνα, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να νικήσει την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία και να αρπάξει μια πολύ σημαντική νίκη στο δρόμο.

Ο Παναθηναϊκός έσπρωξε τη Ρεάλ Μαδρίτης μέχρι το τέλος στο Ολυμπιακό Μέγαρο την Πέμπτη πριν υποκύψει στην ήττα με 71-68.

Οι Πράσινοι ανάγκασαν αρκετούς αντιπάλους να αποχωρήσουν από τους Ισπανούς που δεν είχαν απόδοση, υπό την πίεση των 10.000 Ελλήνων φιλάθλων στις εξέδρες και το γεγονός ότι αυτή ήταν η αρχή της σεζόν.

Όλα πάνε πίσω στις τελευταίες επιθέσεις της Ρεάλ Μαδρίτης που πέτυχε τα απαραίτητα τρίποντα και κέρδισε το ματς με τρεις.

Ο Ντέρεκ Γουίλιαμς σημείωσε 15 πόντους για τους Πράσινους και ο Πάρις Λι πρόσθεσε άλλους 12.

Στη συνέχεια, την Παρασκευή ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως στην Μπαρτσελόνα και κέρδισε με 80-70, με στυλ επίσης.

Οι Reds διέπρεψαν στην άμυνα και έφεραν τους γηπεδούχους τους μόνο στους 28 πόντους στο πρώτο ημίχρονο για να προηγηθούν με 34-28 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας κράτησαν μαζί στο δεύτερο ημίχρονο και δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, παρόλο που οι Καταλανοί αύξησαν την πίεση στους φιλοξενούμενους. Αυτή η άνετη νίκη προοιωνίζεται ιδιαίτερα για τη νέα σεζόν.

Ο Σάσα Βυζίνκοφ ηγήθηκε του Ολυμπιακού με 18 πόντους, εκτός από 12 από τους Ζοέλ Πολομπόι και Γιάννο Λαρεντζάκη.

READ  Ο Peter V'landys είναι ανοιχτός στη διεξαγωγή του μεγάλου τελικού NRL στη Βικτώρια φέτος