Ο Ολυμπιακός έγραψε ελληνική ιστορία κατακτώντας το Europa Conference League 2024

0

Ο Ολυμπιακός έγινε ο πρώτος ελληνικός σύλλογος που κατέκτησε τον ευρωπαϊκό τίτλο, αφού κέρδισε τη Φιορεντίνα με 1-0 μετά την παράταση στον τελικό του Europa Conference League την Τετάρτη 29 Μαΐου 2024.

Ο Μαροκινός επιθετικός Αγιούμπ Ελ Γκάμπι σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 116ο λεπτό για να επιτρέψει στην ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιμπάρ να γράψει ιστορία εντός έδρας με την τοπική αντίπαλο ΑΕΚ Αθηνών. Πριν από την επιτυχία του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός ήταν ο μόνος σύλλογος από την Ελλάδα που έφτασε σε ευρωπαϊκό τελικό, όταν έχασε από τον Άγιαξ εμπνευσμένο από τον Γιόχαν Κρόιφ στην απόφαση του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου του 1971.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ένταση, καθώς ο Ντάνιελ Πότενς ανάγκασε μια εξαιρετική απόκρουση από τον τερματοφύλακα της Φιορεντίνα, Πιέτρο Τερασιάνο, προτού ο Αντρέα Μπελότι χάσει μια καλή ευκαιρία στο άλλο άκρο. Η Φιορεντίνα νόμιζε για λίγο ότι είχε πάρει το προβάδισμα μετά από εννέα λεπτά, αλλά ο Νίκολα Μιλένκοβιτς επισημάνθηκε αμέσως για οφσάιντ όταν με κεφαλιά πέρασε με κεφαλιά τον Κωνσταντίνο Σολάκη του Ολυμπιακού.

Ο Έλληνας τερματοφύλακας Τζολάκης έκανε γρήγορα μια εξαιρετική απόκρουση στα πόδια του Τζιάκομο Μποναβεντούρα και ο Νικολάς Γκονζάλες ήταν τότε εντελώς λάθος όταν η Φιορεντίνα είχε τις καλύτερες ευκαιρίες του στο πρώτο ημίχρονο, όταν ήταν σε καλή θέση. Οι βολές στο τέρμα στέρεψαν στο δεύτερο ημίχρονο, αν και ο Τσουλάκης επέστρεψε στη σωτηρία του Ολυμπιακού στο 69ο λεπτό, καθώς πήδηξε πίσω και απέκρουσε την άστοχη προσπάθεια του Κρίστιαν Γκουάμ.

Ο παλαίμαχος του Ολυμπιακού Βισέντε Ιμπόρα παραλίγο να ξεφύγει από το αδιέξοδο στα τελευταία 10 λεπτά με κεφαλιά από προ-λάκτισμα που πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία της Φιορεντίνα.

Ο Αγιούμπ Ελ Γκάμπι του Ολυμπιακού, αριστερά, σκοράρει το εναρκτήριο γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα ποδοσφαίρου του τελικού της Conference League μεταξύ Ολυμπιακού και Φιορεντίνα στο AEK Arena στην Αθήνα στις 29 Μαΐου 2024.
Ο Στίβεν Γιόβεντιτς του Ολυμπιακού πανηγυρίζει μετά τη νίκη του στον τελικό ποδοσφαίρου του UEFA Europa Conference League μεταξύ Ολυμπιακού και Φιορεντίνα στο AEK Arena στις 29 Μαΐου 2024 στην Αθήνα.

Όμως αυτή ήταν η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του κανονικού χρόνου καθώς ο αγώνας πήγε αναπόφευκτα στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι τέσσερα λεπτά στην παράταση, αλλά το χέρι του αμυντικού ήταν κανονικό όταν η σέντρα του Στίβεν Γιόβεντιτς χτύπησε μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο πρώην εικονίδιο της Φιορεντίνα, ο Γιόβεντιτς, που παρουσιάστηκε από τον πάγκο του Ολυμπιακού, ανάγκασε μια ωραία απόκρουση από τον Τερρατσιάνο με ένα κέρλινγκ χτύπημα 20 γιάρδων ένα λεπτό αργότερα. Ωστόσο, το παιχνίδι ήταν και πάλι σφιχτό καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν ήθελε να πάρει τον κίνδυνο να χάσει την ισοπαλία.

Τα πέναλτι έμοιαζαν σίγουρα μέχρι το 116ο λεπτό, όταν ο Ελ Γκάμπι έστειλε με κεφαλιά τη σέντρα του Σαντιάγκο Χες για το 16ο γκολ του σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις αυτή τη σεζόν. Ο βρυχηθμός από τους περισσότερους Έλληνες οπαδούς στην Αθήνα στο 120ο λεπτό, μετά από μακρύ έλεγχο VAR, χαιρέτισε τον έλεγχο του γκολ από τον Ελ Γκάμπι για να σηματοδοτήσει την περίσταση για τον σύλλογο.

“Καταπληκτικό. Για τον Ολυμπιακό και για μένα. Πραγματικά περήφανος για τα παιδιά μου. Τα πήγαμε καλά όλη τη χρονιά και το αξίζαμε”, δήλωσε ο Jovedic στο TNT Sports. Ο Μαυροβούνιος επιθετικός είπε ότι το αποψινό πάρτι στην γενέτειρα του Ολυμπιακού, την Αθήνα, θα ήταν «φανταστικό».

Νέος

Εφαρμογή της Le Monde

Αξιοποιήστε στο έπακρο την εμπειρία σας: κατεβάστε την εφαρμογή για να απολαύσετε το Le Monde στα Αγγλικά οπουδήποτε, οποτεδήποτε

Λήψη Ταμίλ

Για τη Φιορεντίνα, σηματοδοτεί την πρώτη της εμφάνιση στους τελικούς του Europa Conference League μετά την ήττα με 2-1 από τη Γουέστ Χαμ το 2023 μετά τον νικητή του Jarrod Bowen στο 90ο λεπτό. “Πρέπει να επαινέσω τη Φιορεντίνα για δύο συνεχόμενα χρόνια. Ντροπή τους”, είπε ο Γιόβεντιτς, ο οποίος αγωνίστηκε στους Τοσκάνης από το 2008-2013.

READ  Βίντεο: Έλληνας BMXer George Ndavutian οδηγεί τον μεγαλύτερο πλήρως κάθετο βρόχο ποδηλάτου στον κόσμο