Ο Παναθηναϊκός κυριαρχεί στο παιχνίδι 1 με τον Άρη στα προημιτελικά / ειδήσεις του Ελληνικού Πρωταθλήματος

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ Αθήνας ξεκίνησε τα πλέι οφ της Ελληνικής Μπάσκετ με τον υψηλότερο ρυθμό. Η ομάδα του Γεωργίου Βοβάρου συντρίβει τον Άρη Θεσσαλονίκης, 109-79 (34-13, 18-11, 28-25, 29-30), οδηγώντας τη σειρά με 1-0.

3 βαθμοί τη φετινή σεζόν

Με 19 πόντους (6/7 2PT, 1/2 3PT, 4/4 FT), 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ο Ionis Pappapetru ήταν ο καλύτερος παίκτης για τους νικητές.

Ο Τζέιμς Κέλι τερμάτισε με 19 πόντους (4/6 2ΠΤ, 3/5 3ΠΤ, 2/2 ΦΤ) και 4 ριμπάουντ, πρωτοστατώντας στον Άρη.

Ο Παναδιναγιάκος ξεκίνησε το παιχνίδι με κυρίαρχη απόδοση και είχε προβάδισμα 27 πόντων (34-13) μετά το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, η ομάδα της Ευρωλίγκας συνέχισε την κυριαρχία της. Έκαναν άλλο ένα σερί 12-0 και ξεκίνησαν το προβάδισμα στους 30 πόντους (50-20).

Δεν τελείωσε γιατί το γκάζι του ΠΑΟ πάτησε συνέχεια το πεντάλ. Το σκορ ήταν 80-46 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα ήταν απλά τυπικά και οι πράσινοι πανηγύρισαν μια άνετη νίκη.

பனாதிநாயகோஸ்: Ιωνης Παππαπέτρο 19 (4 βοηθήματα), Okaro White 16 (4 REB), Nemanja Netovic 15, Elipheterios pochoritis 12.

Άρης: James Kelly 19 (4 REB), Shakur Justin 13 (6 REB), Anthony Cowan Jr. 10 (9 AST).

READ  Το Maryland Bretts τέθηκε σε αναστολή για μη ασφαλείς δραστηριότητες στην πανεπιστημιούπολη