Αγγλική Πρέμιερ Λιγκ, γκολ, αποτελέσματα, η Άρσεναλ νίκησε την Έβερτον, πίνακας πρωταθλήματος, Γκαμπριέλ Μαρτινέλι, Μπουκάγιο Σάκα, ήττα της Λίβερπουλ Γούλβερχαμπτον, Μοχάμεντ Σαλάχ, τελευταίες ενημερώσεις.

Ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι πρωταγωνίστησε καθώς η Άρσεναλ απομακρύνθηκε πέντε βαθμούς από την κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ με τη νίκη με 4-0 επί της μαχόμενης Έβερτον την Τετάρτη.

Ο Μπουκάγιο Σάκα έσπασε μια επίμονη αντίσταση στην Έβερτον στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου πριν ο Βραζιλιάνος Μαρτινέλι διπλασιάσει το προβάδισμα της Άρσεναλ στο Emirates Stadium.

Παρακολουθήστε τους καλύτερους ποδοσφαιριστές στον κόσμο κάθε εβδομάδα με το beIN SPORTS στο Kayo. Ζωντανή κάλυψη της γερμανικής Bundesliga, Ligue 1, Serie A, Carabao Cup, English Football League και Premier Soccer League. Νέος στο Kayo; Ξεκινήστε τη δωρεάν δοκιμή σας τώρα>

Ο Μάρτιν Όντεγκαρντ άρπαξε το τρίτο και ο Μαρτινέλι σφράγισε τη μεγαλύτερη νίκη της Άρσεναλ από τον Οκτώβριο σε μια βραδιά που θα μπορούσε να αποδειχθεί άλλη μια ιστορική στιγμή στην άνοδό της στον τίτλο.

Ήταν απαραίτητο για την ομάδα του Mikel Arteta να κερδίσει τον αναβληθέντα αγώνα της εναντίον της δεύτερης Μάντσεστερ Σίτι, καθώς η κούρσα για τον τίτλο πλησιάζει στο αποκορύφωμά της.

Με 13 αγώνες να απομένουν, η νίκη κράτησε την Άρσεναλ στην pole position για να κατακτήσει τον τίτλο για πρώτη φορά μετά τους “Ανίκητους” του Αρσέν Βενγκέρ το 2003-04.

Τρεις διαδοχικές νίκες από τη νίκη της Σίτι ανέβασαν τον απολογισμό της Άρσεναλ στους 60 πόντους, το κοινό της υψηλότερο σύνολο μετά από 25 αγώνες Premier League, μαζί με τις περίφημες σεζόν 2003-04 και 2007-08.

Ο Μαρτινέλι πανηγυρίζει αφού σημείωσε τέρμα κόντρα στην Έβερτον. (Φωτογραφία Glenn Kirk/AFP)Πηγή: Agence France-Presse

Περισσότερη κάλυψη

Η PL αποκλείστηκε εντυπωσιακά από το Κύπελλο Αγγλίας από τους Minnows της League Two σε 63 θέσεις

READ  Το Lovely Moment Marcelo γίνεται viral μετά την ολοκλήρωση του Bin Challenge με παίκτες της Ρεάλ Μαδρίτης ▷ SportsBrief.com

Ο Άντζε δεν θα μπορούσε να είναι πιο χαρούμενος με τον Χουπς, αλλά δεν «αγνοεί» τις αχαλίνωτες εικασίες για το PL

Γιατί ο 18χρονος σταρ πρέπει να γυρίσει σπίτι μετά το «δύσκολο ξεκίνημα» στη Σκωτία όπως αποκαλύπτουν τα φιλικά ποδοσφαιρικά

Το backhand του τερματοφύλακα της Έβερτον συνεχίστηκε μέχρι το 40ο λεπτό, όταν ο Σάκα άνοιξε τις πύλες, η πάσα του Ολεξάντρ Ζιντσένκο βρήκε τον Σάκα στην περιοχή της Έβερτον και ο 21χρονος έσωσε τον Βιτάλι Μικολένκο πριν χτυπήσει στην πάνω γωνία για το 11ο γκολ του στη σεζόν.

Ο Σάκα ήταν ο πάροχος του δεύτερου για την Άρσεναλ καθώς κούμπωσε στην μπάλα από τον Ιντρίσα Γκέιε και βρήκε τον Μαρτινέλι που πέτυχε την εστία του από κοντά για ένα γκολ που επιβεβαιώθηκε μετά από έλεγχο VAR για περιορισμένο οφσάιντ εναντίον του Βραζιλιάνου.

Ο Όντεγκαρντ έβαλε το αποτέλεσμα πέρα ​​από κάθε αμφιβολία στο 71ο λεπτό, όταν ο αρχηγός της Άρσεναλ κέρδισε τον Τζόρνταν Πίκφορντ με ένα άστοχο σουτ από σέντρα του Τροσάρντ, και υπήρχε ακόμα χρόνος για την Άρσεναλ να πυροβολήσει ξανά στο 80ο λεπτό, καθώς η περικοπή του Nketiah έγινε από τον Martinelli στο το κοντινό ποστ. .

Οι Reds μπαίνουν στην καλύτερη εξάδα ως Wolves τεσσάρων λεπτών

Η Λίβερπουλ πέρασε στην πρώτη εξάδα της Πρέμιερ Λιγκ, καθώς τα γκολ των Βίρτζιλ φαν Ντάικ και Μοχάμεντ Σαλάχ βάθυναν τους φόβους της Γουλβς να μειώσουν με 2-0 στο Άνφιλντ.

Οι άντρες του Jurgen Klopp απείχαν και πάλι πολύ από τις δυνάμεις των τελευταίων σεζόν, αλλά τώρα έχουν συγκεντρώσει 10 βαθμούς από πιθανούς 12 στους τελευταίους τέσσερις αγώνες πρωταθλήματος για να παραμείνουν στο κυνήγι της τέταρτης θέσης.

Οι Κόκκινοι κινήθηκαν σε απόσταση έξι βαθμών από την τέταρτη Τότεναμ, ενώ απομένει ένα παιχνίδι με την Τότεναμ.

Μία εβδομάδα μετά την ισοφάριστη ευρωπαϊκή ήττα της Λίβερπουλ εντός έδρας σε μια ταπείνωση με 5-2 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, υπήρχαν πολύ λιγότερα για να κρατήσουν τους οπαδούς μακριά στο Άνφιλντ.

Και ένα λάθος του Jota στον Max Kilman οδήγησε στον Darwin Nunez να πετύχει το πρώτο γκολ στα μέσα του δεύτερου ημιχρόνου, καθώς το γκολ της Ουρουγουάης ακυρώθηκε μετά την εξέταση του βοηθού διαιτητή βίντεο.

Όμως ο Jota συνέβαλε στο να σπάσει το αδιέξοδο όταν έστειλε τον Van Dijk στα απροστάτευτα δίχτυα αφού ο Sa έκανε μια πρώτη απόκρουση από τον Ολλανδό κεντρικό αμυντικό.

Το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων έμοιαζε πολύ με το παλιό γκολ της Λίβερπουλ, καθώς η Γουλβερχάμπτον κόπηκε από μια γρήγορη αντεπίθεση.

Ο Κωνσταντίνος Τσιμίκας έπαιξε μονομαχία με τον Κόντι Τζάκου πριν ο Έλληνας μπει στην περιοχή της Γουλβερχάμπτον και διάλεξε τον Σαλάχ για να ζορίσει τη μπάλα με τον μηρό του.