Δημοκρατία της Ιρλανδίας 0-2 Ελλάδα: Οι ελπίδες για το Euro 2024 έληξαν με ήττα στο Δουβλίνο

Η νίκη της Ελλάδας στο Δουβλίνο ήταν η δεύτερη νίκη της επί της Δημοκρατίας στον Β’ Όμιλο

Οι φθίνουσες ελπίδες της Δημοκρατίας της Ιρλανδίας να φτάσει στους τελικούς του Euro 2024 διαψεύστηκαν μετά την ήττα με 2-0 εντός έδρας από την Ελλάδα.

Τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου των Γιώργου Γιακουμάκη και Γιώργου Μασούρα σήμαναν ότι οι Έλληνες πήδησαν από την Ολλανδία στη δεύτερη θέση του Ομίλου Β.

Η επιστροφή του νεαρού επιθετικού Έβαν Φέργκιουσον δεν μπόρεσε να σηκώσει τους άντρες του Στίβεν Κένι καθώς συνεχιζόταν η θλιβερή εκστρατεία τους.

Η Ιρλανδία έχει πλέον κερδίσει έναν αγώνα και έχει χάσει πέντε από τους έξι αγώνες της μέχρι τώρα.

Με δύο ματς που απομένουν, η ομάδα βρίσκεται στην τέταρτη θέση στον όμιλο των πέντε ομάδων, 15 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Γαλλία, η οποία κέρδισε την Ολλανδία το βράδυ της Παρασκευής για να εξασφαλίσει την πρόκριση, και εννέα βαθμούς πίσω από τους Έλληνες που βρίσκονται στη δεύτερη θέση.

Ο Κένι είπε πριν από τον αγώνα της Παρασκευής το βράδυ στο αραιοκατοικημένο στάδιο Aviva ότι οι παίκτες του πρέπει να συνεχίσουν να πιστεύουν ότι μπορούν να προκριθούν.

Αν και το πρώτο δεκάλεπτο ήταν έντονο καθώς δύο φορές κόντεψε να ανοίξει το σκορ, οι γηπεδούχοι έκαναν για άλλη μια φορά μια απογοητευτική εμφάνιση μπροστά σε δυσαρεστημένους οπαδούς.

Στα πρώτα στάδια, το χαμηλό σουτ του William Smallbone αποκρούστηκε από τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο πριν ο Φέργκιουσον της Μπράιτον, πίσω μετά την απουσία δύο διεθνών του Σεπτεμβρίου λόγω τραυματισμού, χτυπήσει στο δοκάρι.

Όμως η Ελλάδα μπήκε γρήγορα στο ματς και βγήκε στην κορυφή.

Το εναρκτήριο γκολ για τους άντρες του Γκας Πογιέτ ήταν ένα εξαιρετικό γκολ που ξεκίνησε με καλή τύχη καθώς ο αριστερός μπακ της Λίβερπουλ, Κώστας Τσιμίκας, προσπέρασε τον Chidozie Ogbeni, τον παίκτη της χρονιάς της Δημοκρατίας τη βραδιά, κάτω από την αριστερή πλευρά.

Μόλις όμως προσπέρασε τον επιθετικό της Λούτον Τάουν, ήταν καλό από εκείνη τη στιγμή, καθώς ο Τσιμίκας έβγαλε μια υπέροχη σέντρα την οποία ο Γιακουμάκης σήκωσε καλά για να συναντήσει με κεφαλιά που πέταξε στην πάνω γωνία, χωρίς να δώσει στον Παζούνου καμία ευκαιρία.

Το δεύτερο γκολ ήρθε λίγα δευτερόλεπτα μετά τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, προερχόμενο από μια λαμπρή αντεπίθεση της Ελλάδας αφού ο Ογκμπένι έχασε την μπάλα στο ημίχρονο των φιλοξενούμενων.

Ο Γιακουμάκης έδιωξε μπροστά και βρήκε στο πίσω δοκάρι τον Δημήτρη Μπέλκα, ο οποίος άστοχο σουτ που έπεσε πάνω από τον Μασούρα, ο οποίος πέτυχε το πέμπτο του γκολ στα προκριματικά με χαμηλό σουτ.

READ  Ο Άντζε Postecoglou "συμφωνεί προφορικά" να συμμετάσχει στην Celtic

Ο Kenny βρίσκεται υπό πίεση καθώς η κακή εκστρατεία συνεχίζεται

Στίβεν Κένι
Ο προπονητής της Δημοκρατίας, Κένι, έχει πλέον κερδίσει πέντε φορές σε 27 ανταγωνιστικούς αγώνες

Η ήττα της Παρασκευής το βράδυ αναμφίβολα θα αυξήσει την πίεση στον προπονητή της Δημοκρατίας, Κένι, του οποίου το τρέχον συμβόλαιο με την Ιρλανδική Ποδοσφαιρική Ομοσπονδία λήγει μετά τη φετινή σεζόν.

Είναι πιθανό να παραμείνει προπονητής στους τελευταίους προκριματικούς του Ομίλου Β της χώρας, με το Γιβραλτάρ στο Φάρο τη Δευτέρα το βράδυ και στη συνέχεια εκτός έδρας στην Ολλανδία τον επόμενο μήνα, αλλά η FIFA μπορεί να αποφασίσει ποιος θα ηγηθεί της ομάδας στον επόμενο αγώνα. Πρόγραμμα Nations League και προκριματικά Μουντιάλ 2026.

Ο Κένι, πρώην προπονητής των Ντέρι Σίτι και Ντάνταλκ, αναχώρησε από τον ρόλο του ως προπονητής της Ιρλανδίας Under-21 για να αντικαταστήσει τον έμπειρο Μικ ΜακΚάρθι ως αφεντικό της πρώτης ομάδας τον Απρίλιο του 2020 και υποσχέθηκε να εφαρμόσει ένα στυλ παιχνιδιού που βασίζεται στην κατοχή. εισάγουν νεότερους παίκτες στο παιχνίδι. η ομάδα.

Ο 51χρονος έχει κολλήσει άκαμπτα σε αυτό το φευγαλέο όραμα, αλλά έχει επικριθεί από ορισμένους πρώην διεθνείς για αποτυχία να φέρει αποτελέσματα, με την ήττα από την Ελλάδα να σημαίνει ότι η Δημοκρατία έχει κερδίσει μόλις πέντε από τους 27 ανταγωνιστικούς της αγώνες υπό το Dubliner. .

Η μόνη τους πρόκριση ήταν επί του ταπεινού Γιβραλτάρ, το οποίο ήρθε μετά από μια ήττα 1-0 εντός έδρας από τη Γαλλία τον Μάρτιο πριν από την ήττα με 2-1 στην Ελλάδα τον Ιούνιο.

Αφού κέρδισαν το Γιβραλτάρ, έχασαν και τα δύο παιχνίδια σε μια δύσκολη φάση τον Σεπτέμβριο, χάνοντας 2-0 στο Παρίσι πριν χάσουν 2-1 από την Ολλανδία στο Δουβλίνο.

Φέργκιουσον και Ρεπουμπλικανία ξεθωριάζουν μετά από δυνατό ξεκίνημα

Ο Ιβάν Φέργκιουσον σε δράση για τη Δημοκρατία
Ο Ιβάν Φέργκιουσον εμφανίστηκε για έβδομη φορά με την εθνική ομάδα της Δημοκρατίας

Η Δημοκρατία έφτασε δύο φορές πολύ κοντά στο άνοιγμα του σκορ κατά τη διάρκεια ενός δυνατού, υψηλού ρυθμού έναρξης του αγώνα μπροστά σε 41.239 θεατές στο στάδιο Aviva.

Ο Ογκμπένι μπήκε από τα δεξιά στο τέταρτο λεπτό και έβαλε έξυπνη μπαλιά στην εστία για τον Σμόλμπον, ο οποίος έκανε ένα χαμηλό σουτ προς την εστία που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Βλαχοδήμος.

Το ριμπάουντ έπεσε στον πρώτο πλάγιο μπακ, Λίαμ Σκέιλς, αλλά ο παίκτης της Σέλτικ δεν μπόρεσε να ελέγξει το σουτ με το αριστερό πόδι και πέταξε πάνω από το δοκάρι.

READ  Celtic: Ο Kenny-Barkas θα τρομάξει την επιστροφή των οπαδών της Celtic

Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο έφηβος της Μπράιτον, Φέργκιουσον, βρήκε χώρο έξω από τη μεγάλη περιοχή και γύρισε τη μπάλα στο αριστερό του πόδι, αλλά το σουτ του 18χρονου επιθετικού χτύπησε στο εξωτερικό του μακρινό δοκάρι.

Η Ελλάδα, που κέρδισε τον πρώτο αγώνα με 2-1 στην Αθήνα τον Ιούνιο, σταδιακά μπήκε στο παιχνίδι και άρχισε να βρίσκει τον ρυθμό της μέσα από μια σειρά από πάσες, που υπαγορεύτηκαν σε μεγάλο βαθμό από τον σημαντικό παίκτη Πέτρο Μάνταλο.

Ο Τζος Κάλεν απέκρουσε ένα σουτ μετά από μια λαμπρή ανταλλαγή με τον Λάζαρο Ρότα στο 10′ και επτά λεπτά αργότερα ο Έλληνας αρχηγός Τάσος Μπακασέτας δοκίμασε την τύχη του με μακρινό σουτ που μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Παζούνου.

Το προβάδισμα 2-0 στο ημίχρονο ήταν απογοητευτικό για τους γηπεδούχους και δεν κατάφεραν να προηγηθούν στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι που το προβάδισμα στις καθυστερήσεις περιελάμβανε τον Ματ Ντόχερτι με μια κεφαλιά που σώθηκε καλά στο πίσω δοκάρι και ο αναπληρωματικός επιθετικός Κάλουμ Ρόμπινσον έκανε ένα χαμηλό σουτ. . Μόνο από μεγάλη απόσταση φλας.