Ελλάδα 2-1 Δημοκρατία της Ιρλανδίας: Οι ελπίδες της Ιρλανδίας για πρόκριση στο Euro 2024 της Αθήνας ξεθωριάζουν

Η Ελλάδα ήταν η καλύτερη ομάδα και είχε έξι βαθμούς από τα δύο πρώτα ματς

Οι ελπίδες της Δημοκρατίας της Ιρλανδίας για πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της επόμενης χρονιάς δέχθηκαν ένα πλήγμα από την ήττα στην Ελλάδα στην Αθήνα.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στα πρώτα στάδια και άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Αναστάσιου Μπακασίτα.

Ο Νέιθαν Κόλινς έδωσε ελπίδα στη Δημοκρατία όταν ισοφάρισε από κοντά λίγο πριν το ημίωρο.

Όμως, ένα γκολ του Γιώργου Μασούρα στο 49ο λεπτό σήμαινε ότι οι Ιρλανδοί έμειναν χωρίς βαθμό μετά από δύο αγώνες στον 2ο όμιλο.

Η δυστυχία της Δημοκρατίας επιδεινώθηκε όταν ο Ματ Ντόχερτι έλαβε απευθείας κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις μετά τη σύγκρουση με τον Κώστα Τσιμίκα και τον Γιώργο Τζαβέλα, καθώς η ιρλανδική απογοήτευση εξαπλώθηκε μετά από μια απογοητευτική εμφάνιση.

Ενώ έχει ακόμη 18 βαθμούς για να παίξει, η Δημοκρατία έχει ήδη έξι βαθμούς διαφορά από τη Γαλλία και την Ελλάδα – και πρέπει να επισκεφθεί τη Γαλλία και να αντιμετωπίσει την Ολλανδία εντός και εκτός έδρας.

Είναι οικείο έδαφος για τη Δημοκρατία υπό τον Stephen Kenny, έχοντας επίσης χάσει τους δύο πρώτους αγώνες των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 – μια θέση από την οποία δεν έχουν καταφέρει να ανακάμψουν.

Αν και αναμένεται να κερδίσουν το Γιβραλτάρ εντός έδρας τη Δευτέρα για να αποφύγουν το αποτέλεσμα, η ήττα στην Αθήνα σηματοδοτεί μια οπισθοδρόμηση για τις ελπίδες του Kenny να προκριθεί στο πρώτο του τουρνουά ως προπονητής.

Έχοντας χάσει τον εναρκτήριο αγώνα της εντός έδρας από τη Γαλλία, η Δημοκρατία χρειαζόταν ένα θετικό αποτέλεσμα για να ξεκινήσει την προκριματική της εκστρατεία, αλλά δεν κατάφερε να εντυπωσιάσει μια ανώτερη ελληνική ομάδα.

Οι παίκτες του Kenny – στοχευόμενοι τακτικά με στυλό λέιζερ από τις εξέδρες – έδειχναν ανήσυχοι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με την ομάδα του Jose Poyet, η οποία έχει ήδη εγγυημένη τουλάχιστον μια θέση στα play-off μετά τη νίκη στον όμιλο του Nations League πέρυσι.

READ  που είναι τώρα? 11 σπουδαίοι παίκτες της Άρσεναλ από το Football Manager 2014

Ο Γκάβιν Μπαζούνο ήρθε στη διάσωση των φιλοξενούμενων δύο φορές στις πρώτες ανταλλαγές, κάνοντας βολέ με την κεφαλιά του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου γύρω από το δοκάρι, πριν αποκρούσει το επιθετικό γκολ του Μπακασίτα.

Όμως ο Παζώνου δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα για να αποτρέψει την Ελλάδα από το να προηγηθεί επάξια στο 15′ από το σημείο του πέναλτι. Ο Κάλουμ Όντα τιμωρήθηκε επειδή χρησιμοποίησε το χέρι του για να σταματήσει τη σέντρα του Τζορτζ Μπάλντοκ και μετά από μια μακρά ανασκόπηση του VAR, ο αρχηγός της Ελλάδας Πακασίτας σημείωσε με αυτοπεποίθηση το πέναλτι.

Ευτυχώς για τη Δημοκρατία, σύντομα βρέθηκαν στη δεξιά πλευρά της εξέτασης βίντεο. Ο Κόλινς αναφέρθηκε σε θέση οφσάιντ αφού έκανε μετατροπή σε μια κίνηση στον Ιβάν Φέργκιουσον από κοντινή απόσταση, μόνο για το VAR να ανατρέψει την απόφαση και να δώσει νέα πνοή στην πρόκληση μετά από 27 λεπτά.

Ο Ματ Ντόχερτι αποβάλλεται από τον διαιτητή
Ο αμυντικός της Δημοκρατίας, Ματ Ντόχερτι, αποβλήθηκε αργά καθώς οι εντάσεις ξέσπασαν στην Αθήνα

Η κόκκινη κάρτα του Ντόχερτι έκλεισε μια απογοητευτική βραδιά για τους Ιρλανδούς

Το γκολ της ισοφάρισης του Κόλινς, ωστόσο, απέτυχε να δώσει σκοπό σε μια ομάδα της Ρεπουμπλικανίας που τακτικά έπαιζε και ξεπερνούσε τους αντιπάλους της.

Οι τέσσερις αλλαγές του Kenny από το παιχνίδι με τη Γαλλία περιελάμβαναν το να κάνει ένα ανταγωνιστικό ντεμπούτο στον Will Smallbone της Stoke City και να τοποθετήσει τον Adam Idah δίπλα στον Ferguson μπροστά.

Αλλά ο επιθετικός της Νόριτς Άιντα, στην πρώτη του συμμετοχή από τον Νοέμβριο του 2021, δεν κατάφερε να επηρεάσει και αντικατέστησε τον Μίκι Τζόνστον στο διάλειμμα.

Ωστόσο, ο Τζόνστον ήταν μόλις τέσσερα λεπτά στο γήπεδο, όταν ο Μπακασίτας γλίστρησε μια πάσα μέσα από τα πόδια του εξτρέμ της Σέλτικ, επιτρέποντας στον Μασούρα να κάνει βολέ ένα σουτ με το αριστερό πόδι στη γωνία.

READ  Το «The Great Save» κυκλοφόρησε καθώς το NSW Football γιορτάζει τα 140 χρόνια

Παρά το γεγονός ότι χρειαζόταν βαθμούς, η Δημοκρατία απέτυχε να πραγματοποιήσει μια καθυστερημένη επίθεση, αν και ο Κόλινς ηττήθηκε από απόσταση από τον τερματοφύλακα της Ελλάδας Οδυσσέα Βλαχοδήμο.

Ο Ντόχερτι χρειάστηκε επίσης να κάνει απόκρουση από τον Φλασιντέμους από την άκρη της μεγάλης περιοχής στον χρόνο τραυματισμών προτού ξεσπάσει η ψυχραιμία, με τον πρώην αμυντικό της Τότεναμ να αποβάλλεται για μια πολύ απογοητευτική μέρα για τους Ιρλανδούς.