Ελλάδα 2-2 Γαλλία: Η ισοπαλία τερματίζει το τέλειο ρεκόρ της Γαλλίας στα προκριματικά του Euro 2024

Ο Έλληνας αρχηγός Αναστάσιος Μπακασέτας δέχθηκε επίθεση από τους συμπαίκτες του, αφού έκανε ένα υπέροχο σουτ με το αριστερό του πόδι και ισοφάρισε.

Η Γαλλία ολοκλήρωσε τα προκριματικά της για το Euro 2024 με επτά νίκες από τις οκτώ μετά την ισοπαλία 2-2 με την Ελλάδα.

Ο επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν, Ραντάλ Κολό Μουάνι, πυροβόλησε στην οροφή του τέρματος για να δώσει το προβάδισμα στη Γαλλία στην Αθήνα.

Όμως ο Αναστάσιος Μπακασέτας ισοφάρισε για την Ελλάδα με σουτ από τα 20 μέτρα, πριν ο Φώτης Ιωαννίδης στείλει σέντρα στα δίχτυα.

Αυτό ανάγκασε τον προπονητή Ντιντιέ Ντεσάν στον πάγκο, καθώς ο Kylian Mbappe πέρασε και έβαλε μπροστά τον Youssef Fofana με 16 λεπτά να απομένουν.

Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν ήδη προκριθεί, νόμιζαν ότι είχαν βρει έναν καθυστερημένο νικητή όταν η σέντρα του Κίνγκσλεϊ Κόμαν αποστράφηκε προς το τέρμα, αλλά ο διαιτητής και το VAR αποφάσισαν ότι η μπάλα δεν είχε περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Η Γαλλία, που δέχθηκε μόνο ένα γκολ στους πρώτους επτά προκριματικούς αγώνες, βρίσκεται στην κορυφή του Β’ Ομίλου, ενώ η Ελλάδα, που επιδιώκει μια θέση στους τελικούς του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος για πρώτη φορά από το 2012, θα αντιμετωπίσει το Καζακστάν στα πλέι οφ στις 21. Βόλτες.

Εάν κερδίσουν αυτόν τον αγώνα, οι πρωταθλητές του 2004 θα αντιμετωπίσουν τη Γεωργία ή το Λουξεμβούργο στις 26 Μαρτίου για μια θέση στον τελικό.

Σε άλλα μέρη του Ομίλου Β, Ολλανδίαπου τερμάτισε δεύτερη, συντρίφτηκε βουνό Tarek 6-0, με τον επιθετικό της Λίβερπουλ, Κόντι Τζάκομπο να ολοκληρώνει το σκορ.

Ο 24χρονος σκόραρε τέσσερα λεπτά αφότου βγήκε από τον πάγκο, όταν μια σέντρα αποκρούστηκε από το αριστερό φτερό στη μακρινή γωνία.

READ  Τα 10 καλύτερα εστιατόρια κοντά στο Ford Field κατά τη διάρκεια της σεζόν Lions

Ο Κάλβιν Στινγκς της Φέγενορντ σημείωσε το πρώτο του διεθνές γκολ στο δρόμο του για χατ-τρικ, ενώ ο Ματς Βέβερ και ο Τέον Κούπμαϊνερς ήταν επίσης στο φύλλο αγώνα.

Η Γαλλία και η Ολλανδία θα ξέρουν ποιον θα αντιμετωπίσουν στη φάση των ομίλων στη Γερμανία όταν κληρωθεί η κλήρωση στις 2 Δεκεμβρίου.