Η Αργεντινή κερδίζει το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 σε μια συναρπαστική διαδικασία των πέναλτι

Η Αργεντινή κέρδισε το Παγκόσμιο Κύπελλο για πρώτη φορά από το 1986 σε έναν από τους πιο συναρπαστικούς και συναρπαστικούς αγώνες που έγιναν ποτέ στο άθλημα.

Η Αργεντινή κέρδισε τη Γαλλία με 4-2 στα πέναλτι, αφού ο Λιονέλ Μέσι σκόραρε δύο φορές στην ισοπαλία 3-3 που περιελάμβανε χατ-τρικ με τον Kylian Mbappe καθώς οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από το 2-0 μετά από 80 λεπτά.

Η Αργεντινή φαινόταν έτοιμη για μια μονόπλευρη νίκη μετά από ένα πέναλτι στον Μέσι και ένα υπέροχο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τον Άνχελ Ντι Μαρία την έθεσε υπό τον απόλυτο έλεγχο, αλλά ο Μπάπε σκόραρε ένα πέναλτι στο 80ο λεπτό και ισοφάρισε ένα λεπτό αργότερα. Πάρτε το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Μέσι έβαλε ξανά μπροστά την Αργεντινή αλλά ο Μπαπέ ισοφάρισε άλλο ένα πέναλτι.

Αυτό οδήγησε τον αγώνα στη διαδικασία των πέναλτι, όπου το πέναλτι του Kingsley Coman αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Αργεντινής Emiliano Martinez και ο Aurelien Choameni έκανε ένα σουτ άουτ για να δώσει στον Gonzalo Montiel την ευκαιρία να το κερδίσει, το οποίο πέτυχε την εστία του.

Υπήρχαν δάκρυα και από τις δύο ομάδες πλήρους απασχόλησης – και ο Μέσι εθεάθη επίσης γεμάτος συγκίνηση καθώς περπατούσε μόνος του σε ένα τμήμα του γηπέδου για να ευχαριστήσει κάποιον από το πλήθος.

Ο Μέσι κλήθηκε στη σκηνή λίγες στιγμές αργότερα, όταν του απονεμήθηκε η Χρυσή Μπάλα ως παίκτης του τουρνουά. Είναι ο μόνος παίκτης που κέρδισε δύο φορές τη Χρυσή Μπάλα.

Η νίκη ολοκληρώνει την καριέρα του ένδοξου 35χρονου και ενώνεται με τον Ντιέγκο Μαραντόνα ως μια θεότητα στη χώρα της Νότιας Αμερικής.

READ  Ο Γιανιακόπουλος λέει στο Euro 2004: "Δεν θα ξεχάσω ποτέ την τελική σφύριγμα"

Πηγή: ειδήσεις hv.