Η Ελλάδα νικά το Καζακστάν και προκρίνεται στον τελικό με τη Γεωργία

[Intime]

Η Ελλάδα έχει ένα τελευταίο εμπόδιο μπροστά της στο δρόμο της για το Euro 2024, αφού νίκησε το Καζακστάν με 5-0 την Πέμπτη στην Αθήνα.

Η Εθνική Ελλάδας προκρίθηκε στον τελικό του UEFA Nations League και πρέπει να κερδίσει τη Γεωργία εκτός έδρας εντός πέντε ημερών για να προκριθεί στους τελικούς του καλοκαιριού στη Γερμανία.

Μια πραγματικά εντυπωσιακή εμφάνιση των παικτών του Γκας Πογιέτ στο ΟΠΑΠ Αρένα το βράδυ της Πέμπτης οδήγησε σε μια απρόσμενα άνετη νίκη στον ημιτελικό του τμήματος.

Οι Έλληνες άνοιξαν το σκορ από το πρώτο πεντάλεπτο, με τον Δημήτρη Μπέλκα να κερδίζει πέναλτι που μετέτρεψε στο πρώτο γκολ ο αρχηγός Τάσος Μπακασέτας.

Το δεύτερο γκολ ήρθε μόλις οκτώ λεπτά αργότερα, καθώς αυτή τη φορά ο Μπέλκας μετέτρεψε σε γκολ την υπέροχη σέντρα από τα δεξιά του Γιώργου Μασούρα.

Ο Μασούρας βοήθησε και στο τρίτο γκολ του Φώτη Ιωαννίδη στο 37', τρία λεπτά πριν ο Δημήτρης Κουρμπίλης με κεφαλιά σε άλλη μια σέντρα από τα δεξιά, αυτή τη φορά του Κώστα Τσιμίκα, κάνοντας το 4-0 στο ημίχρονο.

Η απόδοση των Ελλήνων μειώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η νίκη ήταν ήδη εξασφαλισμένη, αλλά το πέμπτο γκολ ήρθε πέντε λεπτά αργότερα από τους ίδιους τους Καζάκους: ο Γιέρκιν Ταπάλοφ σημείωσε αυτογκόλ από κόρνερ που εκτέλεσε η Ελλάδα, για άλλη μια φορά, από τα δεξιά. πλευρά. .

Ο τελικός θα διεξαχθεί στην Τιφλίδα την Τρίτη και είναι νοκ άουτ. Με μια εμφάνιση σαν αυτή που έδειξαν την Πέμπτη, η Ελλάδα μπορεί να θεωρηθεί το φαβορί για να πάρει το εισιτήριο για τους τελικούς του Euro 2024.