Η Φενέρμπαχτσε παλεύει να νικήσει τη δεύτερη Κόνιασπορ στην Πρέμιερ Λιγκ

Η τουρκική βαρέων βαρών Φενερμπαχτσέ πάλεψε από το ένα γκολ κάτω για να νικήσει τη δεύτερη θέση της Κόνιασπορ σε μια σαγηνευτική μάχη στην Πρέμιερ Λιγκ την Κυριακή.

Ο φιλοξενούμενος Κοσοβάρος εξτρέμ Ζίμερ Πετέκι, ο φιλοξενούμενος στην Κόνιασπορ, άνοιξε το σκορ όταν σούταρε από κοντά στο 35ο λεπτό, μετά από ριμπάουντ του τερματοφύλακα της Φενερμπαχτσέ, Αλτάι Μπάιντερ.

Οι παίκτες της Φενέρμπαχτσε μάλωναν με τον διαιτητή ότι ο Μπαϊτάκι έκανε φάουλ στον τερματοφύλακα πριν το τελευταίο άγγιγμα, αλλά το γκολ σταμάτησε.

Η Konyaspor ηγήθηκε του πρώτου ημιχρόνου στο Ulker Stadium της Κωνσταντινούπολης.

Όμως στο 66ο λεπτό, ο Νοτιοκορεάτης αμυντικός της Φενερμπαχτσέ, Κιμ Μιν Τζάε, σκόραρε από μια εύκολη ευκαιρία για να ισοφαρίσει το ματς.

Ο μέσος της Φενερμπαχτσέ, Irfan Can Kahveci, εκτέλεσε ένα φάουλ, ενώ ο τερματοφύλακας της Konyaspor, Ibrahim Syc, πήδηξε για να το μπλοκάρει. Ωστόσο, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ήταν χαλαρή όταν ο Κιμ βρέθηκε στη σωστή θέση για να σκοράρει σε ανοιχτό τέρμα.

Στο 88′ η Φενέρμπαχτσε ολοκλήρωσε την επιστροφή με 2-1.

Στη συνέχεια, ο γηπεδούχος Έλληνας μέσος Δημήτρης Μπίλκας σημείωσε το νικητήριο γκολ για τη Φενέρμπαχτσε από την άκρη του πέναλτι με ένα κομψό τελείωμα.

Η Φενέρμπαχτσε αύξησε τους βαθμούς της στους 53 σε 30 αγώνες για να καταλάβει την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Και μείωσε τη διαφορά με τη δεύτερη Κόνιασπορ, με 55 βαθμούς.

Η Τραμπζονσπόρ είναι κοντά στην κατάκτηση του τίτλου της Πρέμιερ Λιγκ το 2022.

Ο σύλλογος της Μαύρης Θάλασσας έχει συγκεντρώσει μέχρι στιγμής 70 βαθμούς στη σεζόν 2021-22 της Süper Lig, η οποία θα ολοκληρωθεί σε οκτώ εβδομάδες.

READ  Οι Έλληνες Αυστραλοί δεν καταφέρνουν να φτάσουν στον τελικό BBL παρά τις εκπληκτικές εποχικές τους επιδόσεις

Ο Figueiredo (κέντρο) Γκαζιαντέπ πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του αφού σημείωσε ένα γκολ εναντίον της Γαλατασαράι, Γκαζιαντέπ, Τουρκία, 20 Μαρτίου 2022 (ΑΑ Φωτογραφία)

Η Γκαζιαντέπ ζαλίζει τα λιοντάρια

Η Γαλατασαράι, η οποία αποκλείστηκε πρόσφατα από τη Μπαρτσελόνα από το UEFA Europa League, έμεινε έκπληκτη από την ομάδα της Γκαζιαντέπ με 3-1 νωρίτερα την Κυριακή.

Στο 34ο λεπτό, ο επιθετικός της Γαλατασαράι, Μπαφετίμμπι Γκόμις, σημείωσε το εναρκτήριο γκολ στο Calyon Stadium της Γκαζιαντέπ.

Ωστόσο, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει το προβάδισμα 1-0 καθώς ο Σενεγαλέζος αμυντικός Pape Gilobodji σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης κοντά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Gaziantep FK δέχθηκε πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Berkan Cutlu έκανε φάουλ στον Joao Figueiredo στην περιοχή.

Στο 71ο λεπτό, ο Ρουμάνος μέσος Αλεξάντρο Μαξίμ σκόραρε από πέναλτι για να φέρει πίσω την Γκαζιαντέπ.

Ο Φιγκεϊρέδο πέτυχε το τρίτο γκολ για την Γκαζιαντέπ στο 81′ μετά από ατομική προσπάθεια του Μαξίμ μέσα στην περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκόμες έχασε δύο ευκαιρίες. Έτσι η Γαλατασαράι ήρθε σπίτι της με ήττα 3-1.

Η Γκαζιαντέπ βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη 12η θέση με 40 βαθμούς.

Εν τω μεταξύ, η Γαλατασαράι, που κάνει μια κακή σεζόν στο τοπικό πρωτάθλημα, σημείωσε 38 πόντους σε 30 αγώνες και τερμάτισε 15η.

Μετά το διεθνές διάλειμμα την επόμενη εβδομάδα για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA 2022, οι αγώνες στην τουρκική Super League θα συνεχιστούν στις 2 Απριλίου.