Η Mariah Scarai και η Danielle Collins εμπλέκονται σε μια άσχημη καταιγίδα τένις: Κλείσε το στόμα σου

Η Danielle Collins δεν εντυπωσιάστηκε από τη δράση της Μαρίας Σάκκαρη στον αγώνα της στο Canadian Open. Φωτογραφία: beIN Sports/Getty

Διαμάχη ξέσπασε στο Canadian Open κατά τη διάρκεια των πύρινων σκηνών στον αγώνα τους Τένις Η σταρ, Danielle Collins, και η Ελληνίδα αθλήτρια, Μαρία Σάκκαρη, κέρδισαν την Αμερικανίδα σε δύο συνεχόμενα σετ. Ο Κόλινς έκλεισε μια σύγκρουση για τη φάση των 16 με την τοπική ελπίδα Laila Fernandez αφού νίκησε την 8η παγκόσμια Σάκκαρη με 6-4 6-2 σε μια άλλη εντυπωσιακή εμφάνιση για την πρώην δευτεραθλήτρια του Australian Open.

Ωστόσο, τα πράγματα θερμάνθηκαν μεταξύ των δύο παικτών στο δεύτερο σετ, όταν η Σάκκαρη ξέσπασε απογοητευμένη αφού προηγήθηκε με ένα φάουλ, καθώς έψαχνε να παραμείνει στη διοργάνωση με 2-1. Ο Κόλινς έστειλε τους Γαλάτες πίσω, αλλά αφού άκουσε έναν lineman να του φωνάζει, ο Σκάρι έκοψε την μπάλα από την πλευρά του γηπέδου ενοχλημένος.

‘Λυπάμαι να ακούω’: Η διαφήμιση του Νίκου Κύργιου αφήνει τους θαυμαστές απογοητευμένους

Τεράστια ανατροπή: Εξομολόγηση του Στέφανου Τσιτσιπά για τον Άμπι μετά από κλήση προπονητή

Το απόλυτο αστείο: Η σύλληψη του Alex de Minaur είναι «κηλίδα» για το αυστραλιανό τένις

Η μπάλα βγήκε από το πλαίσιο του ρόπαλου του Έλληνα παίκτη και πήγε προς τα μέλη του φωτογραφικού συνεργείου και τους θεατές που κάθονταν στο μπροστινό μέρος της κερκίδας. Ευτυχώς για τη Σάκκαρη, κανείς δεν τραυματίστηκε, καθώς ο 28χρονος θα μπορούσε να έχει χρεοκοπήσει όπως ο Νόβακ Τζόκοβιτς στο US Open του 2020, γνωστός για ένα χτύπημα του διαιτητή γραμμής.

Στο κέντρο ήταν επίσης το ζευγάρι Miyu Kato και Aldila Sutjiadi Αμφιλεγόμενος αποκλεισμός στο Γαλλικό Όπεν Φέτος όταν το σουτ του Κάτο απέναντι από το γήπεδο χτύπησε μια μπάλα στον ώμο. Το ζευγάρι είχε αρχικά προειδοποιηθεί, αλλά οι αντίπαλοι Marie Bouzkova και Sarah Sorribes Tormo διαμαρτυρήθηκαν και οι Kato και Sotjiadi αποβλήθηκαν τελικά.

READ  Οι Ρέιντζερς του Τέξας αναπηδούν παρά τον αγώνα του Μάρκους Σίμιεν

Η Danielle Collins φλερτάρει στη Mariah Scarai

Ενώ η Scarry δεν χτύπησε κανέναν, το περιστατικό άφησε την Collins να βράζει στην άλλη πλευρά του φιλέ, με την Αμερικανίδα να παρακαλεί τον διαιτητή της καρέκλας για τη συμπεριφορά του αντιπάλου της. “Μόλις το είδες; Είδες τι έγινε;” Ρώτησα την καρέκλα του δικαστή.

Ο Αλ Σακάρι απάντησε: “Δεν χτύπησε κανέναν. Ήταν στο έδαφος”. Τότε ακούγεται η Κόλινς να λέει στον Έλληνα αντίπαλό της: “Κλείσε το στόμα σου. Κλείσε το στόμα σου”, προτού η Σκάρη συνεχίσει να υποστηρίζει την υπόθεσή της.

«Ποιο είναι το πρόβλημά σου; Δεν χτύπησα κανέναν.» Χτύπησα τη μπάλα στην κερκίδα, Μαρία, είπε η Σάκκαρη πριν την χτυπήσει ένας εμφανώς θυμωμένος Κόλινς. Παραλίγο να χτυπήσεις κάποιον», προτού ο διαιτητής της καρέκλας καταφέρει να εκτονώσει την κατάσταση και να ξαναρχίσει το παιχνίδι.

Εμφανίζεται εδώ, η Μαρία Σάκκαρη κλωτσάει μια μπάλα στο πλήθος απογοητευμένη στο Canadian Open.

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν τυχερή που δεν χτύπησε κανέναν αφού απογοητευμένη χτύπησε μια μπάλα προς το πλήθος. Φωτογραφία: beIN Sports

Ο Ντάνιελ Κόλινς κλείνει τη σύγκρουση της φάσης των 16 με τη Λάιλα Φερνάντεθ

Το περιστατικό φάνηκε να εκτροχιάζει τη Σάκκαρη καθώς ο Κόλινς έκανε μπρέικ και προηγήθηκε με 3-1, προτού κερδίσει άλλα δύο μπρέικ αργότερα στο σετ για να φτάσει στη νίκη. Φαίνεται ότι το Νο. 48 του κόσμου θα πρέπει να περιμένει τον αγώνα της στους 16 εναντίον της Φερνάντες, αφού οι κακές καιρικές συνθήκες της ανάγκασαν την αναστολή.

Η Νο. 1 του κόσμου Iga Swiatek ήταν ισοδύναμη σε κάθε σετ με την Νο. 14 Karolina Musová όταν ο αγώνας της αναβλήθηκε. Η δέκατη σετ Daria Kasatkina κράτησε τη Marie Bouzkova με 2-1 στο δεύτερο σετ αφού πήρε το πρώτο.

READ  Πόσο πλούσιος είναι ο ιδιοκτήτης της Χαλ Σίτι;

Το γυναικείο κίνημα είδε νωρίτερα την Jessica Pegula να προκρίνεται στα προημιτελικά με νίκη 6-4, 6-0 ΙταλίαJasmine Paulini. Την επόμενη φορά η Pegula θα συναντήσει τον νικητή του αγώνα της φάσης των 16 μεταξύ της έκτης Αμερικανίδας Coco Gauff και της ένατης Τσέχας Marketa Vondrousova.