Οι Πράσινοι κέρδισαν το Κύπελλο των Πρασίνων με ένα βομβητικό σουτ

0

[Intime]

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το 20ο Κύπελλο Ελλάδας χάρη στην προσπάθεια του Γιώργου Βαγιαννίδη στην τελευταία του πνοή, καθώς οι πράσινοι κέρδισαν τον Άρη με 1-0 στον τελικό του Σαββάτου στον Βόλο.

Οι γίγαντες της Αθήνας κέρδισαν το δεύτερο τρόπαιο μέσα σε τρία χρόνια με δραματικό τρόπο, με τον τελικό επίσης κεκλεισμένων των θυρών χωρίς το απαιτούμενο σύστημα CCTV εγκατεστημένο στο γήπεδο του Πανθεσαλίγκου.

Οι ευκαιρίες για γκολ ήταν ελάχιστες στον αγώνα και οι τρεις κόκκινες κάρτες της Γαλλίδας διαιτητή Στεφανί Φραπάρτε στο δεύτερο ημίχρονο προκάλεσαν την οργή και των δύο ομάδων.

Με την έλλειψη οπαδών στις εξέδρες, την πίεση που άσκησε το παιχνίδι και στις δύο πλευρές και μια θέση στην Ευρώπη την επόμενη σεζόν στη γραμμή εκτός από το τρόπαιο, δεν υπήρχε ενθουσιασμός για κανέναν που παρακολουθούσε το παιχνίδι.

πράσινοι-κερδίζουν-το-κύπελλο Ελλάδας-με-βόμβα-beating-shot0πράσινοι-κερδίζουν-το-κύπελλο-ελληνικό-με-βόμβα-beating-shot1
Το γκολ της νίκης για τον Παναθηναϊκό σημείωσε ο Γιώργος Βιαννισίδης [INTIME].

Ό,τι του έλειπε στην τελική δράση το αναπλήρωσε σε ηθικά διλήμματα. Ο Παναθηναϊκός βγήκε με 10 παίκτες πρώτος με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γιάννη Κότσιρα.

Στη συνέχεια, δύο παίκτες του Άρη αποβλήθηκαν μέσα σε πέντε λεπτά, πρώτος ο Βλαντιμίρ Ταρίντα με το δεύτερο παράπτωμα με κράτηση και μετά ο Ζαν Ζυλ, ο οποίος έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με εννέα άνδρες.

Στα τελευταία στάδια του αγώνα, όταν ο Παναθηναϊκός είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα, πίεσε περισσότερο την άμυνα του Άρη. Ακριβώς τη στιγμή που το παιχνίδι έμοιαζε να πηγαίνει στην παράταση στο τελευταίο λεπτό, ο Βραζιλιάνος Μπέρναρντ Άρις πλησίασε τη μεγάλη περιοχή και τροφοδότησε τον Χουάνγκαρ στα αριστερά, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην περιοχή στον Ισπανό σούπερ υπασπιστή Βιαννείδη, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο γκολ. Ακριβώς στο τέλος.

READ  «Οι Έλληνες Αυστραλοί έχουν το δεύτερο μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής στον κόσμο», λέει ο Δρ Norman Swann

Ως εκ τούτου, οι πράσινοι θα παίξουν στα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης σεζόν.