Ολλανδία 3-0 Ελλάδα: Το γκολ του αστέρα της Λίβερπουλ, Κόντι Τζάκομπο, καθώς η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν ξεσήκωσε φασαρία στην PSV Αϊντχόφεν, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο Γουάουτ Γουέγκορστ σημείωσε επίσης το σκορ στη νίκη στα προκριματικά του Euro 2024

• Η Ελλάδα γνώρισε μια άνετη ήττα σε αγώνα για τα προκριματικά του Euro 2024 από την Ολλανδία
  • Ο Cody Jacobo εντυπωσίασε – και σκόραρε – καθώς οι άντρες του Ronald Koeman πέτυχαν τη νίκη
  • Ακούστε το τελευταίο επεισόδιο του podcast του Mail Sport Όλα απογειώνονται

Η Ολλανδία του Ρόναλντ Κούμαν έκανε δύο νίκες από τρεις αγώνες στα προκριματικά του Euro 2024 καθώς σάρωσε την Ελλάδα στο Αϊντχόφεν.

Ο Martin De Roon έβαλε τους Oranje στο δρόμο τους μετά από 17 λεπτά πριν ο Cody Jacobo της Liverpool διπλασιάσει το προβάδισμα των γηπεδούχων αμέσως μετά το ημίωρο.

Οκτώ λεπτά αργότερα το σκορ ήταν πέρα ​​από κάθε αμφιβολία όταν ο πρώην επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Γουάτ Βέγκχορστ, έκανε το 3-0.

Η ομάδα έχει πλέον έξι βαθμούς, μπροστά από την Ελλάδα στη διαφορά τερμάτων, πίσω από την κορυφαία Γαλλία, η οποία έχει κερδίσει πέντε στα πέντε.

READ  Περίληψη Αθλητισμού: Το σερί LPGA του Ko για γύρους πίσω με πλάτη τελειώνει σε 60 δευτερόλεπτα στα 14

Η νίκη της Ολλανδίας ήρθε αφού ο προπονητής Κούμαν προκάλεσε την ομάδα του να δείξει περισσότερη δύναμη μετά την ήττα σε τρία από τα τέσσερα ματς από τότε που ανέλαβε την αρχηγία στην αρχή της χρονιάς.

Η Ολλανδία έκανε μια απλή προσπάθεια κόντρα στην Ελλάδα στο Αϊντχόφεν για να κερδίσει εύκολα με 3-0

Ο Cody Jacobo συνέτριψε την προσπάθεια του τερματοφύλακα για να βάλει την ομάδα του μπροστά

Ο πρώην επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Γουάτ Βέγκχορστ, σημείωσε το τρίτο γκολ σε μια άνετη νίκη στα προκριματικά

Ο πρώην επιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Wout Weghorst, σημείωσε το τρίτο γκολ σε μια άνετη νίκη στα προκριματικά

Ήταν μια δύσκολη βραδιά για την Ελλάδα, η οποία δεν δέχτηκε ένα λάκτισμα σε μια κυρίαρχη εμφάνιση

Ο Ντε Ρουν ​​σκόραρε το πρώτο γκολ μετά από 17 λεπτά, όταν με κεφαλιά έστειλε τον Ντένζελ Ντάμφρις από κόρνερ για να πετύχει το πρώτο του διεθνές γκολ.

Ο Τζάπο δεν ξεμαρκάρισε στο πίσω δοκάρι καθώς η ελληνική άμυνα ήταν εκτεθειμένη και ολοκλήρωσε την έξυπνη σέντρα του Ντάμφρις, ο οποίος ολοκλήρωσε ένα χατ-τρικ με ασίστ καθώς ο Γουέγκορστ έκανε μια τέλεια σέντρα για να κεφαλιά, με μια προσπάθεια κατάδυσης στο 39ο λεπτό.

Ταιριάξτε γεγονότα

Ολλανδία: Ας είναι, Gertrueda, Van Dijk, Ake (De Vrij 46), Dumfries (De Ligt 85), De Roon (Rynders 65), De Jong (Verman 77), Blind, Simons, Jacobo (Lange 65), Vigorst.

Τα υποβρύχια δεν χρησιμοποιούνται: Hartmann, Neubert, Weaver, Verbruggen, Berghuis, Malen, Koopmeinerz.

Στόχοι: De Roon (17), Jacopo (31), Vigorst (39)

κράτηση: Van Dyck, Aki

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Ρότα (Γιαννούλης 69), Ρίτσος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης, Κορμπέλλης (70 Κουλεράκης), Μασούρας (Βόντας 70), Πακασίτας (Μπουχαλάκης 77), Μάνταλος, Παυλίδης (73 Γιακουμάκης).

Τα υποβρύχια δεν χρησιμοποιούνται: Αθανασιάδης, Σχατζγιοβάνης, Ιωαννίδης, Παπανικολάου, Λημνιός, Πασχαλάκης, Πίλκας.

κράτηση: Σιώπης, Τσιμίκας, Κορμπέλλης, Μάνταλος

Ο Ντάμφρις θα μπορούσε να πετύχει δικό του γκολ, αλλά μπλόκαρε με δοκάρι στο 36ο λεπτό, ενώ το σουτ του Τσάβι Σάιμονς στο 28′ αποκρούστηκε με θαυματουργή απόκρουση με το ένα χέρι του Έλληνα τερματοφύλακα Οδυσσία Βλαχοδήμου.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχαν πολλές ευκαιρίες, αλλά η ζημιά έγινε, καθώς η ελληνική ομάδα γνώρισε τη μεγαλύτερη ήττα της από τότε που ανέλαβε προπονητής ο Γκουστάβο Πουέτ πριν από 18 μήνες.

Η Εθνική Ολλανδίας αντιμετωπίζει έναν σημαντικό προκριματικό αγώνα στο Δουβλίνο την Κυριακή με αντίπαλο την Ιρλανδία, η οποία ηττήθηκε με 2-0 από τη Γαλλία την Πέμπτη. Η Ελλάδα υποδέχεται το Γιβραλτάρ στην Αθήνα την Κυριακή.

Η Γαλλία, που κέρδισε την Ολλανδία στον εναρκτήριο αγώνα της, παραμένει 100% στην κορυφή του ομίλου με πέμπτη συνεχόμενη νίκη μετά τη νίκη 2-0 επί της Δημοκρατίας της Ιρλανδίας, με τους Aurélien Chouamini και Marcus Thuram να σκοράρουν.

Αλλά η Ολλανδία έχει πλέον μείνει πίσω της με τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της.

Η Αλβανία συνέχισε τον ανταγωνισμό της στον όμιλο Ε μετά την ισοπαλία 1-1 με την κορυφαία Τσεχία, η οποία την κράτησε μπροστά από την Πολωνία.

Το γκολ του Nedim Bajrami στο 66ο λεπτό ακύρωσε το προβάδισμα του Vaclav Cerny για να τους δώσει έναν βαθμό στην Πράγα, ενώ ο Robert Lewandowski σκόραρε δύο φορές – συμπεριλαμβανομένου ενός πέναλτι – καθώς οι Πολωνοί κέρδισαν τις Νήσους Φερόε με 2-0.

Η Ουγγαρία ήρθε από πίσω για να κερδίσει τη Σερβία με 2-1 και πέρασε τρεις βαθμούς μακριά στην κορυφή του Ομίλου G, με τους Barnabas Varga και Willi Orban να σκοράρουν μέσα σε τρία λεπτά από το πρώτο ημίχρονο καθώς συνήλθαν από το πρόωρο αυτογκόλ του Attila Szalaj. .

Ο Λιθουανός Fedor Cernic σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις και οδήγησε την ομάδα του στην ισοπαλία 2-2, στερώντας τις ευκαιρίες του από το Μαυροβούνιο αφού οι Νίκολα Κρστόβιτς και Στέφαν Σάβιτς σκόραραν στα τέλη του αγώνα για να προηγηθούν.

Η ομάδα του Κούμαν κατέχει τη δεύτερη θέση στον προκριματικό όμιλο του Euro 2024, πίσω από την φαβορί Γαλλία