Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ καταπλήσσουν τον ποδοσφαιρικό κόσμο

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έγραψαν ιστορία με δύο απίστευτες επιστροφές για την πρόκριση στα προημιτελικά του European Conference League (UECL).

Σε ένα πρωτόγνωρο αποτέλεσμα που κατέπληξε τον ποδοσφαιρικό κόσμο, οι Ερυθρόλευκοι ανέτρεψαν το έλλειμμα 4-1 κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και νίκησαν με 1-6 στο Ισραήλ.

Ήταν μια αξέχαστη ευρωπαϊκή βραδιά τόσο για τον Ολυμπιακό όσο και για τον ΠΑΟΚ, με κάθε ομάδα να έρχεται από πίσω στη φάση των 16 με κυρίαρχες νίκες το πρωί της Παρασκευής (ΑΕΣΤ) στον δεύτερο αγώνα.

Οι γίγαντες του Πειραιά πέρασαν με κρουαζιέρα τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με μια εκτός έδρας νίκη με 1-6 μετά την παράταση (συνολική νίκη 7-5) σε ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα της ομάδας στο ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο.

Οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν το σκορ στο δέκατο λεπτό με το σουτ του εξτρέμ Ντάνιελ Ποντένς, το οποίο πέρασε στην κάτω αριστερή γωνία του δοκάρι, πριν η γρήγορη αντεπίθεση του Κώστα Φορτούνη τελειώσει την ευκαιρία να αρπάξει τη μπάλα ένας εναντίον ενός. Δεύτερη της βραδιάς (36').

Ο Ποντένς, ο οποίος βοήθησε τον Φορτούνη, έστειλε μια τέλεια σέντρα για τον επιθετικό Αγιούμπ Ελ Κάαμπι, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο (45+3′) για να ισοφαρίσει εντυπωσιακά το συνολικό σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Η ισραηλινή ομάδα ανέκτησε το προβάδισμά της στην αναμέτρηση με πέναλτι που εκτέλεσε ο επιθετικός και αρχηγός Εράν Ζαχάβι κάτω αριστερά (57).

Στη συνέχεια ο Αλ-Κάαμπι ισοφάρισε ξανά με εκπληκτικό τρόπο, σκοράροντας ένα υπέροχο ψαλιδάκι από τη σέντρα του αριστερού μπακ Φρανσίσκο Ορτέγκα (65).

Ο αγώνας μπήκε στην παράταση και οι Πειραιώτες μπόρεσαν να προηγηθούν για πρώτη φορά μετά από μόλις τρία λεπτά, καθώς ο επιθετικός Στέφαν Γιόβετιτς πέτυχε τη μπάλα στα δίχτυα από σφιχτή γωνία μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Φορτούνης ( 93). “).

READ  Προεπισκόπηση: Ελβετία vs Κοσσυφοπέδιο - προβλέψεις, νέα της ομάδας, ενδεκάδες

Στη συνέχεια, ο Ολυμπιακός τελείωσε τον αγώνα με ένα γκολ στο 103ο λεπτό που σημείωσε ο επιθετικός Γιουσέφ Ελ-Αράμπι, ολοκληρώνοντας μια ιστορική επιστροφή για την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League.

Ο ΠΑΟΚ συνέτριψε με 5-1 τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ στο Στάδιο της Τούμπας το πρωί της Παρασκευής (AEDT) για να ανατρέψει το έλλειμμα δύο τερμάτων στο πρώτο παιχνίδι, κερδίζοντας την ισοπαλία με 5-3 στο σύνολο.

Οι γίγαντες της Θεσσαλονίκης άνοιξαν το σκορ στο 27' με κεφαλιά από κοντά του Μπάμπα Ραχμάν από κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αμέσως μετά, όταν το μακρινό σουτ του κέντρου Κωνσταντίνου Κουλεράκη απέκρουσε τον μέσο Πέταρ Σούτσιτς και προσγειώθηκε βαθιά κάτω αριστερά (33ο).

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν μετά το γκολ που πέτυχε ο μέσος Κωνσταντίνος Κουλεράκης για να κάνει το 2-0. Φωτογραφία: Άμνα/Αχιλλέας Ήρας

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο παιχνίδι, αφού ο επιθετικός Μπράντον Τόμας έκανε κεφαλιά σε σέντρα του πλέι μέικερ Τάισον προς τα αριστερά (42'), αν και οι Κροάτες θα ισοφάρισαν το συνολικό σκορ με το εξαιρετικό χτύπημα του εξτρέμ Άρμπερ Χόξα από σφιχτή γωνία προς τα δεξιά. (42') 49). “).

Ο Κουλεράκης θα έπαιζε κομβικό ρόλο στην αποκατάσταση του προβάδισμα του ΠΑΟΚ στην ισοφάριση μετά την εκτέλεση της μπάλας από κόρνερ, πετυχαίνοντας επίσημα αυτή τη φορά το γκολ για αυτόν (72ο).

Ο εξτρέμ Andrija Zivkovic άφησε το παιχνίδι μακριά με ένα ήρεμο χτύπημα πέναλτι στα αριστερά (88'), πηγαίνοντας την ομάδα του στα προημιτελικά του Champions League για δεύτερη φορά σε τρεις σεζόν.

Τα Γιάννινα στοχεύουν σε μια ελπιδοφόρα νίκη επί του Ατρόμητου στον εναρκτήριο γύρο των προκριματικών

Η κούρσα του υποβιβασμού αναμένεται να είναι μια κούρσα με τέσσερις ομάδες να παλεύουν σκληρά για να αποφύγουν τις δύο τελευταίες θέσεις, με τα Γιάννινα να επιθυμούν ιδιαίτερα να κερδίσουν τον Ατρόμητο για να ενισχύσουν τις ελπίδες επιβίωσής τους.

READ  Ο Τσιτσιπάς παραμερίζει τον Ρουντ για να κερδίσει το Monte Carlo Masters για τρίτη φορά και μετά κλαίει – WKRG News 5

Οι Ηπειρώτες θα φύγουν για να αντιμετωπίσουν τους Περιστεριώτες το πρωί της Κυριακής (ΑΕΔΤ) στον εναρκτήριο γύρο των προκριματικών της ελληνικής Super League και οι φιλοξενούμενοι θα ελπίζουν σε νίκη.

Μια νίκη για τα Γιάννινα μπορεί να είναι τεράστια, δεδομένου ότι υπάρχουν άλλες τρεις ομάδες σε απόσταση τριών βαθμών από αυτές, που σημαίνει ότι τυχόν νίκες θα μπορούσαν να βελτιώσουν σημαντικά τις πιθανότητες αποφυγής του υποβιβασμού.

Ο Βόλος θέλει παρομοίως να ξεφύγει από τους δύο τελευταίους στην εκτός έδρας αναμέτρησή τους με τον Αστέρα Τρίπολης, αν και αυτό θα είναι μια μεγάλη πρόκληση καθώς η Αρκαδική ομάδα είναι πρώτη στα πλέι οφ.

Ο Παναιτωλικός υποδέχεται τον Πανσερραϊκό και η ομάδα του Αγρίνιο θα ψάξει να έχει την ευκαιρία να απομακρυνθεί από τις δύο τελευταίες θέσεις, καθώς απέχει μόλις ένα βαθμό.

Ομοίως, η Κηφισιά θα ελπίζει να αξιοποιήσει στο έπακρο το πλεονέκτημα της έδρας της όταν αντιμετωπίσει τον ΟΦΗ.

Οι γηπεδούχοι είναι δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά μια νίκη θα μπορούσε να δημιουργήσει κάποια υγιή απόσταση (υποθέτοντας ότι και άλλα αποτελέσματα πάνε καλά) και με τον ΟΦΗ μόλις μια θέση πάνω από αυτούς στη σκάλα, αυτό φαίνεται ως ένας κοντινός αγώνας για νίκη.