Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ πέτυχαν συνεχόμενες νίκες και το συγκλονιστικό ξεκίνημα του Άρη συνεχίστηκε με άλλη μια ήττα

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ διατήρησαν το τέλειο ξεκίνημα στη σεζόν καθώς ο Άρης έχασε ξανά, οδηγώντας στην παραίτηση του προπονητή Απόστολου Τερζή.

Οι γίγαντες του Πειραιά κυριάρχησαν στον Ατρόμητο στο γήπεδο Γεώργιος Καραϊσκάκης το πρωί της Δευτέρας, με τη νίκη με 4-0 στον δεύτερο γύρο της ελληνικής Super League να κατακτήσουν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Ο εξτρέμ Γιώργος Μασούρας με κεφαλιά από κοντά έβαλε μπροστά τους λευκούς, αφού απέκρουσε ο τερματοφύλακας Παναγιώτης Τσιντούτας (32) και ο μέσος Μάντι Καμαρά εκμεταλλεύτηκε τη μπάλα του Τσιντούτα για να πετύχει το δεύτερο γκολ (45).

Ο Μασούρας σημείωσε το δεύτερο γκολ του στο ματς λίγο μετά το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με ένα τέλειο σουτ (49 λεπτά), πριν ο αμυντικός Κουίνι διευθετήσει το ματς με το πρώτο του γκολ για τον σύλλογο (77).

Ο Τσιντούτας αποβλήθηκε για δεύτερη κίτρινη κάρτα στις νεκρές στιγμές (90+4′) για να κλείσει ένα φρικτό αποτέλεσμα για τον Ατρόμητο στο εναρκτήριο παιχνίδι της σεζόν.

Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-1 την Κηφισιά στο γήπεδο της Τούμπας και ξεκίνησε με διαδοχικές επιτυχίες το πρωτάθλημα.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν την πρώτη τους αμέσως πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο επιθετικός Στέφανος Τζήμας δέχτηκε τη μπάλα πρώτος από τον τερματοφύλακα Όγκμουντουρ Κρίστενσεν, σκοράροντας από κοντά (45 + 2).

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν χάρη σε κεφαλιά του αμυντικού Γιάννη Μασούρα (75), αλλά ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα μετά από τρία λεπτά, μετά από αυτογκόλ του μέσου Λούκα Καμπάν στην καθοριστική στιγμή του αγώνα.

Το τρομερό ξεκίνημα του Άρη στη σεζόν συνεχίστηκε καθώς έχασε με 1-0 εκτός έδρας από τη Λαμία, με αποτέλεσμα να παραιτηθεί ο προπονητής Απόστολος Τερζής.

READ  The Long Road: Πώς η Αγγλία ανέκαμψε από τις χειρότερες στιγμές τους | Αγγλία

Ο επιθετικός Καρλίτος σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 38ο λεπτό, τοποθετώντας την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία για να πετύχει το δεύτερο γκολ του σε ισάριθμα ματς.

Η ομάδα της Φθιώτιδας άντεξε και το μόνο αρνητικό αποτέλεσμα ήρθε από την καθυστερημένη αποβολή του δεξιού μπακ Ντέιβιντ Σάιμον μετά από δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (90 + 4).

Η ομάδα της ΑΙΚ αναδείχθηκε εκπληκτικά ισόπαλη 1-1 από τον Πανσιρίκο στην Αγία Σοφία το πρωί της Κυριακής, δίνοντας ένα χλιαρό ξεκίνημα στην υπεράσπιση του τίτλου.

Οι υπερασπιστές πρωταθλητές έπεσαν σχεδόν αμέσως πίσω όταν ο επιθετικός Κώστα Άλεξιτς με κεφαλιά σε σέντρα του εξτρέμ Κώστα Πέλια στο πρώτο λεπτό έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά.

Ο επιθετικός της Inosi, Τομ βαν Βερτ, είχε την ευκαιρία από πέναλτι να ισοφαρίσει, αλλά ο τερματοφύλακας Άντριαν Σόβιν κατάφερε να το διώξει με τα πόδια (63).

Ο επιθετικός μέσος Μιγιάτ Γιασίνοβιτς έδωσε τελικά την ισοφάριση στην ΑΕΚ, με ένα δυνατό άγγιγμα προς τα αριστερά (78′), διασφαλίζοντας την αποφυγή της ήττας-σοκ.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε την εκστρατεία του στο πρωτάθλημα με τη νίκη με 3-0 επί του Βόλου στη Λεωφόρο, δίνοντάς του μια σημαντική ώθηση αυτοπεποίθησης ενόψει ενός τεράστιου πλέι οφ Champions League με την Μπράγκα.

Ο Al-Khader σημείωσε το πρώτο γκολ στο 11ο λεπτό μέσω του μέσου Adam Serene, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ανεπιτυχή απομάκρυνση της μπάλας μέσα στην περιοχή του πέναλτι και τοποθετήθηκε στην πάνω γωνία με ένα άγγιγμα έξω από το πόδι.

Ο επιθετικός Φώτης Ιωαννίδης πέτυχε το δεύτερο γκολ με κεφαλιά που πέρασε από τον τερματοφύλακα Μάριο Σιαμπάνη, αφού προσπάθησε να σταματήσει την μπάλα, χτυπώντας στο αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα (37).

READ  Ο Κάρολος φόρεσε μια γραβάτα με την ελληνική σημαία για να συναντήσει τον πρωθυπουργό

Ο εξτρέμ Μπέντζαμιν Βέρμπεκ έθαψε το αποτέλεσμα με το κεφάλι μετά από εξαιρετική σέντρα του δεξιού μπακ Γιάννη Κότσιρα στη δεξιά πλευρά των διχτυών (74).

Ο Αστέρας Τρίπολης εξασφάλισε το 3-0 επί του ΟΦΗ για να του δώσει τους πρώτους του βαθμούς στη σεζόν.

Η Arcadia άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό από κοντά από τον εξτρέμ Julian Bartolio, ενώ ο επιθετικός Juan Bautista Mintillo πρόσθεσε το δεύτερο γκολ λίγο μετά με κεφαλιά από φάουλ που μπήκε στο δεξί δοκάρι (21).

Ο αναπληρωματικός Νικόλαος Καλτσάς πρόσθεσε τις τελευταίες πινελιές στο δυνατό παιχνίδι των γηπεδούχων με δυνατό σουτ προς τα κάτω αριστερά (90 + 6).

Ούτε ο Παναιτωλικός ούτε τα Γιάννινα κατάφεραν να βρουν δίχτυα, καθώς το πρωί του Σαββάτου διήρκεσαν 0-0 την ημέρα έναρξης.

Η γάτα του ΠΑΟΚ πηδάει στα δίχτυα κατά τη διάρκεια του αγώνα ΠΑΟΚ με Κηφισιά για την Premier League. Φωτογραφία: Βασίλης Βαρβερίδης/ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ/Eurokenisi

Σκάλα της ελληνικής Super League (*1 αγώνας λιγότερος που παίχτηκε)