Ο αγώνας του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό ακυρώθηκε μετά τον τραυματισμό του Χουανκάρ από πυροτέχνημα.

Μετά από ώρες καθυστέρησης, το πολυαναμενόμενο ντέρμπι των Αιώνιων Εχθρών ακυρώθηκε μετά από επεισόδιο με ρίψεις κροτίδων από την κερκίδα και τραυματίστηκε ο Χουανκάρ του Παναθηναϊκού, αναγκάζοντας τον αγώνα να διακοπεί μετά από περίπου 50 λεπτά αγώνα.

Ο όγδοος γύρος της ελληνικής Super League ακυρώθηκε στο Στάδιο Γεώργιος Καραϊσκάκης το πρωί της Δευτέρας (AEDT) καθώς οι γηπεδούχοι πάλεψαν για να επιστρέψουν στο παιχνίδι χρησιμοποιώντας κροτίδες από οπαδούς κοντά στον Χουανκάρ, ο οποίος έκανε ζέσταμα με την ομάδα. έδρα.

Ο αριστερός μπακ φέρεται να έχασε την ακοή του λόγω του συμβάντος, καθώς παίκτες και παγκιστές του Παναθηναϊκού καθώς και διαιτητές επέστρεψαν προς τα αποδυτήρια μετά το συμβάν.

Ο διαιτητής Φάμπιο Μαρέσκα επέμεινε να ξαναρχίσει ο αγώνας, αν και οι Πράσινοι δεν έφυγαν από τα αποδυτήρια λόγω απογοήτευσης που στράφηκε στον γιατρό του αγώνα επειδή άλλαξε την αρχική του ιατρική γνώμη για τον Χουανκάρ και έκρινε ότι ήταν ικανός να παίξει.

Ο σύλλογος ισχυρίστηκε ότι θα ζητήσει νομικά μέτρα κατά του γιατρού.

Το ματς ήταν ισορροπημένο την ώρα της ματαίωσης, καθώς ο Ολυμπιακός είχε μόλις ισοφαρίσει μέσω του μέσου Μάντι Καμαρά (48 λεπτά) για να ακυρώσει γκολ του δεξιού μπακ των Πρασίνων Γεώργιο Βαγιαννίδη (28 λεπτά).

Τη στιγμή της σύνταξης αυτής της αναφοράς, η απόφαση που θα ληφθεί για να καθοριστεί η έκβαση του αγώνα δεν έχει καθοριστεί.

Τόσο ο ΠΑΟΚ όσο και η ΑΕΚ είχαν πολύ καλύτερες βραδιές σε σύγκριση, με αμφότερους να κερδίζουν σημαντικές νίκες για να πλησιάσουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ένα τέρμα του μέσου Magomed Ozdoyev οδήγησε τον ΠΑΟΚ στη νίκη με 2-0 επί του Ατρόμητου στο στάδιο Tomba.

READ  Προβλέψτε τη μεταγραφική αξία των κορυφαίων 5 παικτών της Κάρντιφ Σίτι

Οι γίγαντες της Θεσσαλονίκης προηγήθηκαν μετά από δυνατή κεφαλιά του Οζντόγιεφ (43ος), πριν ο Ρώσος μέσος θαμπώσει το κοινό με ένα ψαλιδάκι που βρήκε τον δρόμο του προς την εστία (51η), ανεβάζοντας το σκορ της ομάδας στους 17 πόντους.

Η ΑΕΚ εξασφάλισε εκτός έδρας νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με 0-3 για να παραμείνει ισοβαθμία με τον ΠΑΟΚ στα σημεία και μεταξύ των υπολοίπων του ομίλου κοντά στην κορυφή της σκάλας.

Ο Ινόσι προηγήθηκε στα θανάσιμα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο εξτρέμ Νίκλας Ελιάσον κούμπωσε στη σέντρα του επιθετικού Στέφεν Ζούμπερ στο μισό βολέ.

Οι Αρκάδες υπέστησαν μεγάλη αποτυχία μετά την αποβολή του αμυντικού Πέπε Καστάνο για δεύτερη προειδοποίηση (52η), και οι φιλοξενούμενοι τελικά επωφελήθηκαν από την κεφαλιά του αναπληρωματικού Milat Mohammadi (77η).

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ καταθέτουν στεφάνι στη μνήμη των θυμάτων των Τεμπών το 1999 πριν τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τον Ατρόμητο την Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023 στην Τούμπα Θεσσαλονίκης. Φωτογραφία: Άμνα/Πινίκος Αραμπατζής

Η ΑΕΚ έβαλε το αποτέλεσμα πέρα ​​από κάθε αμφιβολία στο 86′ με σετ σουτ του Ζούμπερ από απόσταση στην κάτω δεξιά γωνία.

Η Κηφισιά κράτησε το σκληρό 0-0 εντός έδρας με τον ΟΦΗ, καθώς έπαιξε περισσότερο από το μισό αγώνα με έναν παίκτη και κατάφερε να αποκρούσει ένα πέναλτι στο τέλος του αγώνα.

Η προβιβασμένη ομάδα είχε ένα μεγάλο εμπόδιο να ξεπεράσει όταν ο μέσος Ζακ Ιμπαλιμπού αποβλήθηκε για μια πρόκληση με τον μπακ Erik Larsson (36 λεπτά), αν και κατάφερε να κρατήσει τους Κρητικούς σε απόσταση.

Ο ΟΦΗ είχε μια χρυσή ευκαιρία να σκοράρει αργά μετά το πέναλτι του Λουίζ Φιλίπ, αλλά το σουτ του επιθετικού στα δεξιά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Αλέξανδρος Αναγνωστόπουλος, εξασφαλίζοντας στην ομάδα του έναν βαθμό.

Ο Άρης άρπαξε τρεις βαθμούς στο θάνατο στον αγώνα του με τον Πανσερραϊκό το πρωί της Κυριακής, νικώντας τον με 1-0 στο στάδιο Κλιάνθης Φικιλίδης, αφού ο Σέντερ χαφ ο Φαμπιάνο έβαλε την κεφαλιά του κόρνερ κάτω δεξιά στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (90+7). . .

READ  Ποιος είναι ο Aguibou Camara; Μάθετε για το θαύμα των 20 εκατομμυρίων λιρών που θέλει η Λίβερπουλ και οι αντίπαλοί της

Την πρώτη του επιτυχία στη σεζόν πέτυχε ο Παναιτωλικός νικώντας με 2-0 τον φιλοξενούμενο Βόλο, αφήνοντας κολλημένο στην τελευταία θέση την ομάδα της Μαγνησίας.

Η ομάδα του Αγρίνιο πήρε προβάδισμα στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου μετά από ένα λάθος στα μετόπισθεν που επέτρεψε στον πλάγιο μπακ Γεώργιο Λιάβα να βάλει τη μπάλα στα δίχτυα (45+2), με κεφαλιά του κεντρικού μπακ Μπρούνο Ντιάρτε στο 80′. η νίκη.

Η Λαμία κέρδισε με 2-1 τα Γιάννινα στον εναρκτήριο γύρο το πρωί του Σαββάτου, συνεχίζοντας το εντυπωσιακό αήττητο των οκτώ αγώνων στο στάδιο Αθανάσιος Διάκος.

Η ομάδα της Φθιώτιδας προηγήθηκε νωρίς χάρη σε ένα σουτ από μακρινό σουτ κατά τη διάρκεια ενός κόρνερ που εκτέλεσε ο εξτρέμ Ρούμπεν Μαρτίνεθ που παρέκαμπτε κάτω αριστερά (8).

Οι Ηπειρώτες ισοφάρισαν δέκα λεπτά αργότερα με παρόμοιο τρόπο, όταν ένα κόρνερ έφτασε στα μισά της γραμμής για τον Rodrigo Eramospe, ο οποίος στη συνέχεια το εκτόξευσε κάτω αριστερά.

Ο επιθετικός της Λαμίας Σάμουελ Λουόνγκο σημείωσε το πρώτο του γκολ για τον σύλλογο για να τους ξαναβάλει μπροστά, με κεφαλιά μετά από σέντρα του συναδέλφου του επιθετικού Καρλίτος για τον νικητή (37).

Σκάλα της ελληνικής Super League (αναβληθέντες αγώνες)

1-Ολυμπιακός: 20 (σύμφωνα με το σημερινό 1-1)