Ο Μίλτος Τίντογλου ανακηρύχθηκε ο καλύτερος αθλητής των Βαλκανίων για το 2023

Μίλτος Τίτογλου, ο Έλληνας άλτης ήταν το όνομά του Ο καλύτερος αθλητής των ΒαλκανίωνΓια τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Ο Μίλτος Τεντόγλου στέφθηκε νικητής του Ευρωπαϊκού Κλειστού και του Παγκόσμιου Όπεν 2023, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή πορεία του, κατά την οποία κέρδισε όλους τους διαθέσιμους τίτλους στις σημαντικότερες διοργανώσεις του κόσμου.

Το ύψος του άλματος του Τζορτζ Πομάσκι της χρονιάς έφτασε τα 8,52 μέτρα, που ήταν και το άλμα που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο σε έναν από τους πιο συναρπαστικούς τελικούς του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Ο Μίλτος Τίτογλου κέρδισε την πρώτη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα άλματος εις μήκος της IAAF 2023. Φωτογραφία: Watch Athletics.

Η τελετή της Βαλκανικής Ομοσπονδίας πραγματοποιήθηκε το βράδυ της Τρίτης (28/11) στην Κωνσταντινούπολη και στην οποία παρέστησαν ο αντιπρόεδρος της ABAF, Λάμπρος Παπακώστας, καθώς και το μέλος του ΔΣ του ΣΕΓΑΣ, Παναγιώτης Δημάκος.

Κατά τη διάρκεια της τελετής, η Βαλκανική Ομοσπονδία απένειμε το βραβείο ΣΕΓΑΣ για την προσφορά της στην Ομοσπονδία και στην ανάπτυξη του στίβου στα Βαλκάνια.

Στις γυναίκες, καλύτερη αθλήτρια της Τουρκάλα ήταν η Τούγκμπα Ντανισμάζ, η οποία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν στον Ευρωπαϊκό Αγώνα Κλειστού Στίβου.

Η πρωταθλήτρια ακοντισμού Adriana Villagos από τη Σερβία κέρδισε τον τίτλο της κατηγορίας νεανίδων γυναικών και ο Βούλγαρος άλτης εις μήκος και τριπλούν Bozirar Saraboyukov κέρδισε τον αντίστοιχο τίτλο στην κατηγορία ανδρών.