Ο Μπάμπα Ραχμάν λάμπει με ένα καθοριστικό γκολ για τον ΠΑΟΚ στην ελληνική Premier League

Ο Αμπντούλ Μπάμπα Ραχμάν πετυχαίνει το πέμπτο γκολ για τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα τη φετινή σεζόν

Ο Γκανέζος αμυντικός Μπάμπα Ραχμάν έδειξε για άλλη μια φορά την ικανότητά του στο σκοράρισμα, καθώς έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην έμπνευση του ΠΑΟΚ σε μια συναρπαστική ισοπαλία 2-2 κόντρα στην ΑΕΚ στην ελληνική Super League.

Ο Ραχμάν, που είχε αναδειχθεί ως ο αμυντικός με τα περισσότερα σκορ στο ελληνικό πρωτάθλημα, πυροδότησε την επιστροφή του ΠΑΟΚ με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή του πέναλτι στο 62ο λεπτό.Το γκολ του αποδείχθηκε το σημείο καμπής καθώς ο ΠΑΟΚ ανακάμπτει από το έλλειμμα 2-0.

Ο Ραχμάν όχι μόνο σκόραρε, αλλά έπαιξε και κομβικό ρόλο στην ισοφάριση του Μάγκομεντ Οζντόεφ στο 89ο λεπτό, εξασφαλίζοντας στον ΠΑΟΚ έναν πολύτιμο βαθμό εκτός έδρας.

Με πέντε γκολ και δύο ασίστ σε 22 συμμετοχές τη φετινή σεζόν, ο Ραχμάν έχει καθιερωθεί ως κορυφαίος παίκτης, κερδίζοντας την αναγνώριση ως ο Γκαναός αμυντικός με τα περισσότερα σκορ στην Ευρώπη.

Η συνεισφορά του ήταν καθοριστική στη διεκδίκηση του ΠΑΟΚ για τον τίτλο του πρωταθλήματος και το European Conference League.

Η επιστροφή του Ραχμάν έρχεται ως ανακούφιση για τον ίδιο και τους Γκανέζους, ειδικά λαμβάνοντας υπόψη τους αγώνες του με τη φόρμα και τους τραυματισμούς του τα τελευταία χρόνια.

Η αποχώρηση από την εθνική ομάδα για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής 2023 (AFCON) για να επικεντρωθεί στην αποκατάσταση και τη φυσική κατάσταση έχει αποδειχθεί μια σοφή απόφαση, με τον Ραχμάν να κοιτάζει τώρα τα καλύτερά του.

READ  Ο Joe Aribo συμφώνησε να κλείσει συμφωνία για τη Σαουθάμπτον πριν από την επικείμενη αποχώρηση της Ρέιντζερς

Καθώς ο ΠΑΟΚ ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει την Κλαμπ Μπριζ στα προημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, ο Ραχμάν θα θέλει να διατηρήσει την εντυπωσιακή του φόρμα και να συνεχίσει να έχει σημαντικές συνεισφορές στον αγωνιστικό χώρο.