Ο Νικ Κύργιος νικά τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Halle Open

Ο Νικ Κύργιος δυσκολεύτηκε με την απογοήτευση του πρώτου σετ για να εκδιώξει τον δεύτερο Στέφανο Τσιτσιπά με νίκη 5-7, 6-2, 6-4 στο Terra Wortman Open στο Χάλε την Τετάρτη.

Μετά από μια καλή απόδοση στο δεύτερο σετ για να ισοφαρίσει τον αγώνα, ο 65ος σπόρος έκανε ένα κρίσιμο διάλειμμα αργά στο καθοριστικό σετ για να σφραγίσει τη θέση του στους προημιτελικούς στο ντεμπούτο του στο τουρνουά.

Ο Αυστραλός είχε 32 νικητές (συμπεριλαμβανομένων 9 άσων), από τους 39 νικητές του Τσιτσιπά (συμπεριλαμβανομένων 18 άσων), αλλά παρέμεινε αποφασισμένος να διεκδικήσει τη νίκη στο δίωρο και πέντε λεπτά.

Ο αγώνας δεν ήταν χωρίς δράμα. Ο Κύργιος χτύπησε τη ρακέτα του αφού έχασε στο εναρκτήριο παιχνίδι αφού έσωσε τρία σετ πόιντ. Στη συνέχεια, μπήκε σε μια μικρή διαμάχη με τον διαιτητή της καρέκλας στο τρίτο γκέιμ του δεύτερου σετ, προσγειώθηκε στον εαυτό του με μια προειδοποίηση για χάσιμο χρόνου.

Η νίκη ανέβασε τον Κύργιο στην 52η θέση της Pepperstone ATP Live Rankings.

“Ο Steve είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες στον κόσμο αυτή τη στιγμή και θα έχει καταπληκτικά αποτελέσματα και είμαι σίγουρος ότι πολλά Grand Slam”, δήλωσε ο Κύργιος μετά τον αγώνα.

“Είμαι πολύ ενθουσιασμένος που θα προχωρήσω επίσης. Θέλω να συνεχίσω να κάνω τόσο τεράστια κέρδη στα καλύτερα γήπεδα στον κόσμο.”

Ο Κύργιος παίζει τώρα τον προημιτελικό του αγώνα την Παρασκευή με αντίπαλο τον Πάμπλο Καρένο Μπούστα, αφού ο Ισπανός έκτος σπόρος κέρδισε τον Σεμπάστιαν Κόρντα με 6-4, 0-6, 6-3.

πηγή: Γύρος ATP.