Ο Χουάνγκ Ιν-μπεόμ παίρνει ασίστ για να κερδίσει τον Ολυμπιακό με τον Χουάνγκ Ουι-τζο ακόμα στην εξορία

Hwang Ui-jo [NEWS1]

Η εξορία του Hwang Ui-Jo συνεχίστηκε στον Ολυμπιακό την Τετάρτη, καθώς ο πρώην πρώτος σκόρερ της Μπορντό δεν ήταν πλέον στην αποστολή για τη νίκη με 5-0 στο ελληνικό πρωτάθλημα επί του Αστέρα Τρίπολης.

Ο Hwang Ui-jo έμεινε εντελώς εκτός αποστολής για έβδομο συνεχόμενο ματς πρωταθλήματος. Έχει παίξει κάτι παραπάνω από 11 λεπτά σε τρία ματς πρωταθλήματος αυτή τη σεζόν.

Ο συμπατριώτης Hwang In-beom σημείωσε για άλλη μια φορά μεγαλύτερη επιτυχία, παίζοντας όλα τα 90 λεπτά και βοηθώντας τον James Rodriguez για το δεύτερο γκολ.

Η επιτυχία του Hwang In-beom με τον Ολυμπιακό έρχεται σε πλήρη αντίθεση με την απόδοση του Hwang Ui-jo, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι ο Hwang In-beom υπέγραψε απευθείας από τον ελληνικό σύλλογο, ενώ ο Hwang Ui-jo έχει ήδη συμβόλαιο με την ομάδα της Premier League, Nottingham Forest και στο On. δάνειο στην Ελλάδα.

Ο Χουάνγκ Ουι-τζου, που έχει δει τα πράγματα να πηγαίνουν από το κακό στο χειρότερο από τότε που πήρε μεταγραφή στην Ελλάδα το καλοκαίρι, δεν κατάφερε να ανατρέψει την τύχη του στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ. Αντί να παίξει για την εθνική ομάδα όπως στο παρελθόν -σκόραρε ένα γκολ με ουρλιαχτό κόντρα στη Βραζιλία σε φιλικό πριν από έξι μήνες- ο Χουάνγκ έβαλε βόλεϊ στο πρώτο παιχνίδι με την Ουρουγουάη και πέρασε τη συντριπτική πλειονότητα των επόμενων τριών αγώνων στη ζέστη. . η θέση.

Αυτό το χαμένο χτύπημα κόντρα στην Ουρουγουάη ήταν το αποκορύφωμα του Hwang Ui Jo σε όλες τις διοργανώσεις -ο πρώην μέσος και τεχνικός της Liverpool, Danny Murphy, το περιέγραψε ως “φρικτό” στο BBC – και είδε μόλις 30 λεπτά παιχνιδιού στους επόμενους τρεις αγώνες. Δεν συμμετείχε σε κανένα γκολ, κάτι που είναι σοβαρό πρόβλημα όταν συνήθως παίζεις ως μοναδικός επιθετικός της εθνικής ομάδας.

Μετά την ένταξή του στον Ολυμπιακό το καλοκαίρι, ο Hwang Ui-jo δεν σημείωσε ούτε ένα γκολ σε όλες τις διοργανώσεις και είχε μόλις μία ασίστ σε αγώνα πρωταθλήματος στις 3 Σεπτεμβρίου. Στην πρώτη του χρονιά, η φόρμα του Hwang έκανε μια εξαιρετικά απότομη βουτιά και στην ηλικία των 30 ετών, μπορεί να δυσκολεύεται να βρει ευκαιρίες να ανακάμψει.

Ο Hwang In-beom, ο οποίος τείνει να παίζει βαθύτερο ρόλο στη μεσαία γραμμή και δεν είναι γνωστός ως πρώτος σκόρερ, έχει ένα γκολ και τρεις ασίστ σε όλες τις διοργανώσεις μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν.