Προγνωστικά και Συμβουλές στοιχήματος ΠΑΟΚ vs Παναθηναϊκός

Το αποκορύφωμα της ελληνικής Super League θα γίνει αυτό το Σαββατοκύριακο στο γήπεδο της Τούμπας, καθώς ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Παναθηναϊκό σε μια σύγκρουση στην κορυφή του πίνακα την Κυριακή.

Οι γηπεδούχοι μπαίνουν στο ματς με την άνετη νίκη με 5-1 εκτός έδρας με τον Βόλο μεσοβδόμαδα. Ο Κίριλ Ντεσπόντοφ σημείωσε δοκάρι στο ματς, ενώ δίχτυα βρήκαν και οι Τόμας Μοργκ, Τάισον και Στέφανος Τζίμας.

Στο μεταξύ, ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα σοκ με 2-1 εντός έδρας από τον Ατρόμητο στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 11' μέσω του Aitor Cantalabedri, αλλά οι Karol Angelski και Denzel Gopitana σκόραραν δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο για να βοηθήσουν τους φιλοξενούμενους να προηγηθούν στο ημίχρονο. Διατηρούν την ημιτελική ισοπαλία με τον ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός θα στρέψει ξανά το ενδιαφέρον του στη σκηνή του πρωταθλήματος καθώς στο τελευταίο του ματς νίκησε εντός έδρας τον Αστέρα με 2-0.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα παρέμεινε στη δεύτερη θέση, ισόβαθμη με 44 βαθμούς, με τον ΠΑΟΚ, κορυφαίο στο πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός αντιμέτωπος και βασικοί αριθμοί

• Αυτή θα είναι η 199η συνάντηση μεταξύ αυτών των δύο πλευρών. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε 94 νίκες, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε κερδίσει 63 προηγούμενα ματς, ενώ 41 αγώνες έληξαν ισόπαλοι.
  • Η τελευταία τους συνάντηση έγινε τον Οκτώβριο του 2023, όταν δεν μπόρεσαν να απομακρυνθούν στο ισόπαλο 2-2 στον πρώτο αγώνα.
  • Τα τελευταία τέσσερα ματς μεταξύ των δύο ομάδων βρίσκουν τα δίχτυα.
  • Ο ΠΑΟΚ έχει κερδίσει 13 από τους 14 τελευταίους αγώνες του σε διάφορες διοργανώσεις (μία ήττα).
  • Ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει μόνο έναν από τους τελευταίους έξι εκτός έδρας αγώνες του σε όλες τις διοργανώσεις στην κανονική διάρκεια (τρεις ήττες).
READ  Celtic News: MacLeish - Θα επιβιώσει ο Μπάρκας στη βόμβα του Λένον;

Πρόβλεψη ΠΑΟΚ εναντίον Παναθηναϊκού

Υπάρχει μια έντονη τριπλή κούρσα για τον τίτλο, με την υπερασπιστή της πρωταθλήτριας ΑΙΚ μόλις δύο βαθμούς πίσω από την πρώτη και τη δεύτερη θέση. Ο Ολυμπιακός είναι τέσσερις βαθμούς πίσω στην τέταρτη θέση και υπάρχει μικρό περιθώριο λάθους στην κορυφή.

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός συνειδητοποιούν ότι η νίκη εδώ θα τους βοηθήσει να πάρουν τον άμεσο έλεγχο της συνόδου κορυφής. Η γηπεδούχος ομάδα ήταν μακράν η πιο σταθερή ομάδα και έχασε μόλις μία φορά στους τελευταίους 16 αγώνες της (14 νίκες). Οι Δικέφαλοι Αετοί έχουν το καλύτερο εντός έδρας ρεκόρ στο πρωτάθλημα αυτή τη σεζόν (28 πόντοι από 10 αγώνες) ενώ ο Παναθηναϊκός έχει το καλύτερο εκτός έδρας ρεκόρ (22 από 10) οπότε κάτι πρέπει να δώσει.

Τρεις από τους τέσσερις τελευταίους αγώνες με σώμα με σώμα έληξαν ισόπαλοι, υπογραμμίζοντας τα μικρά περιθώρια μεταξύ των δύο ομάδων. Υποστηρίζουμε την επανάληψη του συναρπαστικού αγώνα των τεσσάρων τερμάτων στο αντίστροφο παιχνίδι.

προφητεία: ΠΑΟΚ 2 – 2 Παναθηναϊκός