Ρεάλ Μαδρίτης 1-0 Λίβερπουλ: Οι Reds αποχωρούν από το Champions League με μικρή διαφορά

Καρίμ Μπενζεμά Πέτυχε το μοναδικό γκολ ως Ρεάλ Μαδρίτης κτυπά Λίβερπουλ 1-0 για να προχωρήσουμε άνετα προς Τσάμπιονς Λιγκ Προημιτελικά.

Οι Reds χρειαζόταν να σκοράρουν τρία αναπάντητα γκολ για να έχουν πιθανότητες να προχωρήσουν καθώς έχασαν τον πρώτο αγώνα με 5-2 στο Anfield μετά από μια έκρηξη στο δεύτερο ημίχρονο.

Ωστόσο, δεν κατάφεραν να επιβληθούν στους γηπεδούχους και δύσκολα δοκιμάστηκαν Τιμπό Κουρτουά Η ευρωπαϊκή εκστρατεία τους έφτασε σε άθλιο τέλος.

Λος Μπλάνκος Συνέχισαν την πορεία τους καθώς επιδιώκουν να κερδίσουν τον διαγωνισμό για δέκατη πέμπτη φορά και οι ομάδες θα φοβηθούν την ισοπαλία για τους Ισπανούς.

Κάρλο Αντσελότι Έκανε δύο αλλαγές από τη νίκη επί της Εσπανιόλ το Σαββατοκύριακο, με τον Μπενζεμά και Αντόνιο Ρούντιγκερ αντικαθιστώντας Ροντρίγκο Και Aureline Choameni.

Οι Κόκκινοι αναγκάστηκαν να κάνουν αλλαγή τακτικής στο 4-2-3-1, π.χ Γιούργκεν Κλοπ Έκαναν δύο αλλαγές από την ήττα τους από την Μπόρνμουθ, Τζέιμς Μίλνερ Και Ντιόγκο Τζότα αντικαθιστώντας Χάρβεϊ Έλιοτ Και οι τραυματίες Stefan Bagcetic, με καπετάνιο Τζόρνταν Χέντερσον Αποκλείστηκε επίσης λόγω ασθένειας.

Οι φιλοξενούμενοι έλαβαν έγκαιρη προειδοποίηση καθώς ο Μπενζεμά βρέθηκε στο τέρμα στο τρίτο λεπτό αλλά βρέθηκε οφσάιντ με μεγάλη διαφορά.

ο κόκκινα Τότε είχα την πρώτη μου πραγματική ευκαιρία να διαγωνιστώ, Darwin Nunez το έπαιξα Μοχάμεντ Σαλάχ μετά από ένα γλίστρημα του Ρούντιγκερ, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει αρκετή δύναμη για να νικήσει τον Κουρτουά σε επτά λεπτά.

Ο Μίλνερ έσωσε το κοκκίνισμα τους στην άλλη άκρη, όπου σταμάτησε Τόνι Κρόος Από το άρπαγμα κόψτε τους φτωχούς Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ Η πάσα επέτρεψε στους γηπεδούχους να φτάσουν πίσω.

Στη συνέχεια ο Κρόος έκανε ένα μακρινό σουτ προς την εστία των φιλοξενούμενων, αλλά ήταν άνετο η Άλισον εκτροπή όμως.

READ  Η Ελλάδα και 6 άλλες χώρες εγκαινιάζουν το σύστημα πιστοποιητικών εμβολιασμού της ΕΕ

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Βραζιλιάνος έκανε μια εκπληκτική απόκρουση για να διαψεύσει τον συμπατριώτη του Vinicius Jr από κοντά στο πίσω δοκάρι αφού η μπάλα πέρασε στην περιοχή του πέναλτι.

Στη συνέχεια, η Λίβερπουλ μπήκε σε μια πολύ επικίνδυνη περιοχή, αλλά ο Τζότα έκανε ένα γεύμα ευκαιρίας αφού του έκοψε τον Σαλάχ.

Ο αγώνας του Camavinga με τον Robertson (Φωτογραφία: Dennis Doyle/Getty Images)

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εδραιώσουν ένα συνολικό προβάδισμα, Εντουάρντο Καμαβίνγκα Εξαπέλυσε μια εκπληκτική προσπάθεια μακρινής εμβέλειας με το αριστερό του πόδι, αλλά ο Άλισον το έσπρωξε με κάποιο τρόπο στο οριζόντιο δοκάρι.

Λούκα Μόντριτς Στη συνέχεια ήρθαν εκατοστά για να σπάσει το αδιέξοδο με ένα μισό βολέ από μεγάλη απόσταση που ο τερματοφύλακας των Reds δεν θα είχε την ευκαιρία αν ήταν λίγο λιγότερο.

Στη συνέχεια έσωσε ξανά από τον Βινίσιους αφού ο δόλιος εξτρέμ πέρασε την μπάλα από τον Κονάτε, αλλά κρίθηκε οφσάιντ.

ο κόκκινα πίσω πάλι, Κόντι Τζάκμπο Έριξε μια ευρεία κεφαλιά αφού τον βρήκε ο Αλεξάντερ-Άρνολντ και στη συνέχεια ο Νούνιεθ έστειλε κατευθείαν στον Κουρτουά από την πάσα του Φαμπίνιο.

Στη συνέχεια, ο Ουρουγουανός δοκίμασε τον Βέλγο με μια δυνατή προσπάθεια από ένα σφιχτό κόρνερ πριν σπριντ τον Konat από τη γωνία που προέκυψε.

Στη συνέχεια χτύπησε τον Βινίσιους με μια ήμερη προσπάθεια από παρόμοια γωνία στην άλλη άκρη, κατευθείαν στην αγκαλιά του φιλοξενούμενου τερματοφύλακα.

Καθώς το ημίχρονο πλησίαζε προς το τέλος, ο Jakopo έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ήταν μια ωραία αιχμή για τον Κουρτουά, καθώς έδιωξε άουτ σε κόρνερ που δεν κόπηκε.

Μετά το πρώτο ημίχρονο, ήταν η πρώτη πραγματική ευκαιρία όταν ο Βινίσιους παραλίγο να βρει τον Μπενζεμά αλλά Virgil van Dyck Κόπηκε καθώς ο French επρόκειτο να εκμεταλλευτεί τη μπάλα, αλλά κρίθηκε οφσάιντ.

READ  Η Paula Padusa κέρδισε την κορυφαία Sabalenka στους τελικούς του WTA | βουβαλίσια σπορ

Στη συνέχεια ο Άλισον έκανε απόκρουση ένας εναντίον ενός από κοντά Φεντερίκο Βαλβέρδε Πριν ο Salah δεν καταφέρει να βρει τον Nunez με μια κακή πάσα όταν ο επιθετικός ήταν στα στρέμματα.

Ο Βινίσιους προκάλεσε κάθε είδους προβλήματα στους φιλοξενούμενους, αλλά ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έκανε μια τεράστια πρόκληση για να αποτρέψει τον Μπενζεμά από το να σκοράρει πριν σηκωθεί ξανά η σημαία.

Ρομπέρτο ​​Φιρμίνο Ο Έλιοτ αντικατέστησε τους Τζότα και Νούνες ως Γιούργκεν Κλοπ Αναζήτησε την προσθήκη μιας νέας παρτίδας με κόκκινα Ακόμα κυνηγάει ένα έλλειμμα τριών τερμάτων.

Στη συνέχεια, ο Φαν Ντάικ έκανε δύο κρίσιμα κοψίματα για να σταματήσει ο Βαλβέρδε να βρει δύο συμπαίκτες του ασύνδετους στην περιοχή του πέναλτι, πριν αποκόψει τον Νάτχο από το να βρει τον Γάλλο.

Στη συνέχεια, ο Βαλβέρδε πέρασε με κεφαλιά πάνω από το δοκάρι μετά τη σέντρα του Μόντριτς, με τον Άλισον να προσπαθεί για τη θέση του.

Ο Μπενζεμά και ο Βινίσιους ενώθηκαν ξανά και ο Βραζιλιάνος έριξε τη μπάλα στον νικητή της Χρυσής Μπάλας, ο οποίος δεν μπορούσε παρά να πετάξει τη μπάλα πάνω της.

Η πρώτη κράτηση του αγώνα ήταν για τον προπονητή της Λίβερπουλ, καθώς παραπονέθηκε έντονα για το τράβηγμα της φανέλας του Σαλάχ.

Alex Oxlade Chamberlain Αντικατέστησε τον Μίλνερ στο 73′ καθώς οι φιλοξενούμενοι έψαχναν ένα γκολ ελπίδας.

Ο Μπενζεμά σκοράρει εναντίον της Λίβερπουλ (Εικόνα: Ντένις Ντόιλ/Getty Images)

Οι γηπεδούχοι έβαλαν πέρα ​​από κάθε αμφιβολία το προβάδισμά τους στο 78′ και ο Μπενζεμά έστειλε το τέρμα όταν η μπάλα έπεσε μπροστά του αφού ο Βινίσιους την έσπρωξε στην πορεία του.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν πολλές αλλαγές έχοντας αυτό κατά νου El Classico το Σαββατοκύριακο, Danny Ceballos, Ροντρίγκο, Μάρκο Ασένσιο και Χοαμένι στη θέση των Μόντριτς, Μπενζεμά, Βινίσιους και Κρόος.

READ  Το μπάσκετ του Μίσιγκαν θα ταξιδέψει σε Γαλλία και Ελλάδα τον Αύγουστο

Στη συνέχεια ο Λούκας Βάσκεθ αντικατέστησε τον Ντάνι Καρβαχάλ για την τελική αλλαγή για τη Ρεάλ Μαδρίτης καθώς τελείωσε ο αγώνας.

Φάμπιο Καρβάλιο Και Κώστας Τσμίκας Ο Γκάκπο αντικατέστησε τον f Άντι Ρόμπερτσον Με δύο λεπτά να απομένουν.

Ο Έλληνας ενεπλάκη σε κάποια διαμάχη στα τελευταία στάδια καθώς η μπάλα αναπήδησε από το γόνατό του στο χέρι του στην περιοχή του πέναλτι, προκαλώντας έναν κάπως γελοίο έλεγχο VAR, αλλά η κοινή λογική επικράτησε και ο διαιτητής δεν καταλόγισε πέναλτι.

Πήρε τη μοναδική κράτηση του αγώνα για τον παίκτη στο γήπεδο, μετά από κουβάρι με τον Ceballos.

Άλισον Μπέκερ

Ο Alisson σώζει από κοντά τον Vinicius (Φωτογραφία: Javier Soriano/AFP μέσω Getty Images)

Μπορεί να ειπωθεί ότι ο τερματοφύλακας της Λίβερπουλ ήταν ο μοναδικός κόκκινα Ένας παίκτης που φεύγει από τον ανταγωνισμό με οποιαδήποτε αξιοπιστία.

Ο Βραζιλιάνος έκανε μια φανταστική απόκρουση από τον Βινίσιους που μπέρδεψε τον παίκτη της Ρεάλ Μαδρίτης και τους ειδικούς για το πώς το έκανε.

Στη συνέχεια, ο Camavinga αρνήθηκε ένα μακρινό τρέξιμο με το δάχτυλό του για να κρατήσει την ομάδα του μια ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο.

Μια άλλη μεγάλη απόκρουση του Βαλβέρδε από κοντά στα πρώτα στάδια του δευτέρου ημιχρόνου κράτησε την ομάδα του στα κρυφά και δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα για το γκολ.

Ένα πράγμα είναι σίγουρο για οποιαδήποτε πιθανή ανασυγκρότηση στο Άνφιλντ, ο Άλισον πρέπει να παραμείνει στο γκολ.