Το πέναλτι του Kylian Mbappe δίνει στη Γαλλία τη νίκη στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος επί της Ελλάδας | ποδοσφαιρικά νέα

Το πέναλτι του Kylian Mbappe δίνει στη Γαλλία τη νίκη στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος επί της Ελλάδας |  ποδοσφαιρικά νέα
Νέο Δελχί: Η Γαλλία πέτυχε ένα άψογο ρεκόρ κατατακτήριων Euro 2024 Μετά τη νίκη με 1-0 επί της Ελλάδας 10 παικτών τη Δευτέρα χάρη στον A.J Kylian Mbappe ποινή.
Ο αρχηγός της εθνικής Γαλλίας έχασε αρχικά το πέναλτι, αλλά του δόθηκε δεύτερη ευκαιρία λόγω καταπάτησης Έλληνα αμυντικού. Ο Mbappe δεν έκανε λάθος στη δεύτερη προσπάθειά του και σφράγισε τη νίκη. Ελλάδα Κωνσταντίνος Μαυροπάνος Δέχτηκε κόκκινη κάρτα επειδή αρνήθηκε μια προφανή ευκαιρία για γκολ κάνοντας φάουλ στον Randall Kolo-Mwani.
Με αυτή τη νίκη, η Γαλλία προηγείται του Β’ Ομίλου με 12 βαθμούς από τέσσερα ματς, κρατώντας ανέπαφη την εστία και έξι βαθμούς μπροστά από την Ελλάδα.
Η ομάδα φαίνεται έτοιμη να προκριθεί στους τελικούς της Γερμανίας, έχοντας ήδη θριαμβεύσει επί της Ολλανδίας και της Δημοκρατίας της Ιρλανδίας.
Ο επόμενος αγώνας της Γαλλίας θα είναι με την Ιρλανδία τον Σεπτέμβριο.
Εν τω μεταξύ, εικασίες περιβάλλουν το μέλλον του Μπαπέ, καθώς επιβεβαίωσε την απόφασή του να μην επεκτείνει το συμβόλαιό του με την Παρί Σεν Ζερμέν.
Παρά τους εκτροχιασμούς, ο Mbappe παρέμεινε εξαιρετικός παίκτης, σημειώνοντας κρίσιμα γκολ κόντρα στο Γιβραλτάρ και την Ελλάδα.
Αν και η Γαλλία δεν έδειξε το καλύτερό της επίπεδο σε αυτό το ματς, εξασφάλισε τη νίκη.
Ο 24χρονος, που ανέλαβε την Εθνική Γαλλίας μετά την απόσυρση του Ούγκο Λορίς από το διεθνές ποδόσφαιρο. ποδόσφαιρο Μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο, πρόσφατα επιβεβαίωσε ότι δεν θα επεκτείνει το συμβόλαιό του με την Παρί Σεν Ζερμέν, το οποίο λήγει του χρόνου.

Αυτή η απόφαση πυροδότησε εικασίες για το ενδεχόμενο ο σύλλογος που υποστηρίζεται από το Κατάρ να πουλήσει ταλαντούχους ανθρώπους σε αυτή τη μεταγραφική περίοδο, παρά τη δηλωμένη πρόθεσή του να παραμείνει στους πρωταθλητές Γαλλίας για την επόμενη σεζόν.
Παρά τις αμφιβολίες γύρω από το μέλλον του, ο Mbappe έδειξε εντυπωσιακή συγκέντρωση, μετατρέποντας το πέναλτι εναντίον του Γιβραλτάρ και αναδείχθηκε νικητής σε έναν αγώνα που δεν είχε την καλύτερη απόδοση της Γαλλίας.
Στο πρώτο ημίχρονο, ο Mbappe απογοητεύτηκε μπροστά στο κατάμεστο κοινό του Stade de France, καθώς ο διαιτητής Mathieu Lahouz απέρριψε την έφεση του πέναλτι μετά από παρεμβολή του Georges Baldock.
Οι Kolo Mwani και Jules Kunde έφτασαν κοντά στο γκολ για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Kunde να αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα Odysseus Vlachodemus λίγο πριν το ημίχρονο.
Η Γαλλία εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα όταν ο Μαυροπάνος συνέδεσε με ψηλή μπότα με την κεφαλιά του Αντουάν Γκριεζμάν τέσσερα λεπτά μετά το δεύτερο ημίχρονο.
Δόθηκε πέναλτι και ο τερματοφύλακας της VfB Στουτγάρδης Μαυροπάνος δέχθηκε κράτηση ενώ ο Γκριεζμάν ζήτησε επίδεσμο στο ματωμένο κεφάλι του.
Ο Βλαχοδήμος έκανε μια εντυπωσιακή απόκρουση στο αρχικό πέναλτι του Μπαπέ, αλλά δεν μπόρεσε να επαναλάβει τους ηρωισμούς του όταν του δόθηκε εντολή να ανακτήσει την μπάλα, παρά την κατάδυση προς τη σωστή κατεύθυνση.
Σκόραρε το γκολ νούμερο 13 για τον Mbappe σε 13 αγώνες με τη Γαλλία αυτή τη σεζόν, προσθέτοντας στον απολογισμό των 41 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις με την Παρί Σεν Ζερμέν.
Με συνολικά 40 γκολ σε 70 εμφανίσεις για τη χώρα του, ο Μπαπέ απέχει μόλις ένα γκολ από την ισοφάριση του ρεκόρ του Μισέλ Πλατινί για τη Γαλλία.
Η Ελλάδα, η πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2004, γνώρισε μια αναζωπύρωση υπό τις οδηγίες του Ουρουγουανό προπονητή της, Γκουστάβο Πογιέτ. Όμως οι πιθανότητές τους για θετικό αποτέλεσμα σε αυτό το ματς κόπηκαν όταν αποβλήθηκε ο Μαυροπάνος στο 69′.
Ο Kolo Mwani ήταν σε μια πολλά υποσχόμενη θέση σκοράρισμα μετά από πάσα του Kingsley Coman, αλλά κατέβηκε από τον Μαυροπάνο. Είχε ήδη κίτρινη κάρτα και ο αμυντικός αυτή τη φορά έδειξε μια ευθεία κόκκινη σημαία.
Παρά το πρόσθετο πλεονέκτημα ενός παίκτη, η Γαλλία δεν κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά της, με τον αναπληρωματικό Ousmane Dembele να χάνει την ευκαιρία να συνδεθεί με τη χαμηλή σέντρα του Mbappe κατά τη διάρκεια μιας αντεπίθεσης.