Το φαβορί των γηπεδούχων Sinner σημειώνει την πρώτη νίκη έναντι του κορυφαίου Djokovic στους τελικούς ATP – KXAN Austin

Ο Ιταλός Jannik Sinner πανηγυρίζει μετά τη νίκη του στον αγώνα του τένις στο single εναντίον του Σέρβου Novak Djokovic, στο ATP World Tour Finals στο Pala Albitor, στο Τορίνο της Ιταλίας, Τρίτη 14 Νοεμβρίου 2023. (AP Photo/Antonio Calani)

ΤΟΡΙΝΟ, Ιταλία (AP) — Ο Jannik Sinner σημείωσε την πρώτη του νίκη έναντι του κορυφαίου αθλητή Novak Djokovic, ενθουσιάζοντας το θορυβώδες κοινό στους τελικούς του ATP.

Ο Sinner επικράτησε με 7-5, 6-7 (5), 7-6 (2) σε έναν αγώνα που διήρκεσε περισσότερες από τρεις ώρες το βράδυ της Τρίτης και μέχρι το πρωί της Τετάρτης.

Ήταν η πρώτη νίκη του 22χρονου Sinner στις τέσσερις συναντήσεις τους. Τερμάτισε επίσης το σερί 19 νικών του Τζόκοβιτς που επεκτάθηκε μέχρι την ήττα του σε πέντε σετ από τον Κάρλος Αλκαράζ στον τελικό του Γουίμπλεντον.

«Σημαίνει πολλά για μένα», είπε ο Sinner. «Όταν κερδίζεις τον νούμερο ένα στον κόσμο, που έχει κερδίσει 24 Grand Slam, είναι ξεκάθαρα στην κορυφή» όσον αφορά τα αποτελέσματα καριέρας.

Ο Sinner διευθέτησε το αποτέλεσμα με ένα δυνατό σουτ στα δίχτυα, στέλνοντας το γήπεδο του Τορίνο σε κατάσταση τρέλας.

«Δεν υπάρχει καλύτερο μέρος για να κερδίσεις το νούμερο ένα στον κόσμο», είπε ο Sinner στη συνέντευξή του εντός γηπέδου, η οποία διακόπηκε. «Μετά το Wimbledon, είπα ότι ένιωσα λίγο πιο κοντά, αλλά δεν κέρδισα καν το σετ». Το κοινό του τραγουδάει το «Olé, Olé, Olé Olé, Sin-ner, Sin-ner».

“Εδώ μπόρεσα να παίξω τα πιο σημαντικά σημεία με τον καλύτερο τρόπο. Υπήρχε κάποια ένταση όταν έχασα το δεύτερο σετ. Ήταν πολύ δύσκολο, αλλά με εσάς (το κοινό) κερδίσαμε μαζί.”

READ  Η Γκουανταλαχάρα βιώνει ένα κύμα συντριπτικών συναισθημάτων καθώς η 28χρονη Ελληνίδα σταρ της WTA αφιερώνει την τεράστια επιτυχία της σε ένα χαμένο αγαπημένο της πρόσωπο.

Ο διαιτητής χρειάστηκε να ζητήσει από τον κόσμο να είναι ήσυχος αρκετές φορές κατά τη διάρκεια του αγώνα καθώς επευφημούσαν άγρια ​​για τον Ιταλό παίκτη και μπούκαραν αρκετές φορές τον Τζόκοβιτς.

Ο 36χρονος Τζόκοβιτς, που συνήθως απολαμβάνει μεγάλης υποστήριξης στην Ιταλία, αποδοκίμασε και ενθάρρυνε τους οπαδούς να κλιμακώσουν την εχθρότητά τους απέναντί ​​του.

“Νομίζω ότι η κύρια διαφορά είναι ότι στα σημαντικά σημεία, το πήγε, ήταν πιο θαρραλέος”, είπε ο Τζόκοβιτς. «Μου άξιζε να κερδίσω γιατί στις σημαντικές στιγμές δεν ήμουν αρκετά επιθετικός, δεν ήμουν αρκετά αποφασιστικός.

“Πρέπει απλώς να τον συγχαρείς. Έπαιξε ένα υπέροχο παιχνίδι. Αυτό του είπα στο δίχτυ. Νομίζω ότι στις πιο σημαντικές στιγμές, έδωσε τον καλύτερό του εαυτό και σίγουρα άξιζε τη νίκη.”

Ο Sinner, που κέρδισε τον Στέφανο Τσιτσιπά με 6-4, 6-4 στον εναρκτήριο αγώνα της Κυριακής, βρίσκεται στα πρόθυρα του Σαββάτου στα ημιτελικά. Στη συνέχεια θα παίξει με τον Holger Röhn, ο οποίος πέτυχε μία νίκη αφού ο Τσιτσιπάς αποσύρθηκε νωρίς στον αγώνα των Green Group και αποχώρησε από το τουρνουά.

Ο Τζόκοβιτς, ο οποίος επιδιώκει να σπάσει την ισοπαλία με τον Φέντερερ και να διεκδικήσει τον έβδομο τίτλο ρεκόρ στους τελικούς του γύρου, θα παίξει με πρώτο αναπληρωματικό τον Χούμπερτ Χούρκας.

Ο Sinner δεν έχει αποκλειστεί στη φάση των ομίλων στη μοναδική άλλη εμφάνισή του στους τελικούς του ATP, ως αναπληρωματικός το 2021.

Αλλά το κοινό ένιωσε ότι μια μεγάλη νίκη ήταν στα χαρτιά όταν ο Sinner κέρδισε εννέα σερί πόντους για να κλείσει το πρώτο σετ, επιστρέφοντας από το 40-0 για να σπάσει το σερβίς του Djokovic και μετά να κρατήσει αγάπη.

READ  Τα 10 καλύτερα εστιατόρια κοντά στο Ford Field κατά τη διάρκεια της σεζόν Lions

Ο Sinner έσπασε ξανά το σερβίς στο τρίτο σετ για να προηγηθεί με 4-2, αλλά ο Τζόκοβιτς κατάφερε αμέσως να πάρει το μοναδικό του μπρέικ σε έναν αγώνα που είχε 35 άσους.

Ο Sinner τελείωσε μια χρονιά κατά την οποία κέρδισε τέσσερις τίτλους, συμπεριλαμβανομένου του πρώτου του τίτλου Masters 1000, και έφτασε στην τέταρτη θέση στην καριέρα του – ο πρώτος Ιταλός που έφτασε σε αυτό το επίπεδο από τον Adriano Panatta σχεδόν πριν από μισό αιώνα.

Ο Τσιτσιπάς αποσύρεται

Ο Τσιτσιπάς αποχώρησε λόγω τραυματισμού στην πλάτη αφού έπαιξε μόλις τρία ματς στον δεύτερο αγώνα του στο Τορίνο.

Ο Τσιτσιπάς, ο πρωταθλητής του 2019, έχασε 2-1 στο πρώτο σετ όταν είχε μια μακρά συζήτηση με τον προπονητή του πριν σηκωθεί αργά στα πόδια του, κουνώντας το κεφάλι του και περπατήσει για να σφίξει το χέρι του Ρον.

Αυτό συνέβη μετά από μόλις 17 λεπτά αγώνα και οδήγησε σε εγκώμια από το πλήθος του Τορίνο, το οποίο αντ’ αυτού έπρεπε να αρκεστεί σε έναν επίδειξη αγώνα μεταξύ των αναπληρωματικών Taylor Fritz και Hurkacz.

“Ζητώ συγγνώμη από όλους τους οπαδούς και τους φιλάθλους που ήρθαν να με στηρίξουν σήμερα και να παρακολουθήσουν τον αγώνα. Νιώθω πολύ λυπημένος που δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω τον αγώνα”, είπε ο Τσιτσιπάς. “Οι γιατροί μου και οι αμέτρητες επισκέψεις που έχω κάνει τα τελευταία λίγα Οι μέρες μου πρότειναν να παίξω και μου έδωσαν το πράσινο φως.» Να πάω να δοκιμάσω.

«Δυστυχώς, ένιωσα απαίσια στο γήπεδο… Μισώ να αποσυρθώ από αγώνες, δεν είμαι το είδος του ανθρώπου που του αρέσει να φεύγω στη μέση του αγώνα και με σκοτώνει που δεν μπορώ να τελειώσω αυτό το τουρνουά, αυτό το τουρνουά για το οποίο είχα προετοιμαστεί». Για πολύ καιρό φρόντιζα να είμαι σε πλήρη φόρμα για να δώσω τον καλύτερό μου εαυτό και να δείξω τις ικανότητές μου ως παίκτης.

READ  Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έστειλε ένα καταραμένο μήνυμα με τη Χρυσή Μπάλα από το σύμβολο της Άρσεναλ, Γενς Λέμαν

Ο Τσιτσιπάς διέκοψε την προπόνηση την Παρασκευή λόγω εμφανούς σωματικού προβλήματος, αλλά ο Έλληνας παίκτης είπε ότι είναι «εντελώς καλά».

Ο Τσιτσιπάς αποχώρησε επίσης από τη διοργάνωση το 2021 αφού έχασε τον πρώτο αγώνα του.

«Σίγουρα με πονάει πολύ, γιατί αυτό το τουρνουά σημαίνει πολλά για μένα, συμπεριλαμβανομένου του Grand Slam», είπε.

Ο Ρον έχασε τον εναρκτήριο αγώνα του από τον Τζόκοβιτς με 7-6 (4), 6-7 (1), 6-3.