Το Ursuline Basketball τελειώνει δυνατά στο Diamond State Classic με νίκη επί της Παναγίας των Παρισίων (Πενσυλβάνια): Photo Gallery

Ο Skylar Bolden of the Raiders προσπαθεί να περάσει γύρω από τη Lizzie Halligan της Notre Dame. Εικόνα διαλόγου/Mike Lang

Γκρίνβιλ – Μετά από μια μεγάλη νίκη το προηγούμενο βράδυ εναντίον της Plymouth-Whitemarsh, η ομάδα μπάσκετ της Ursuline είχε μόνο μισή μέρα για να στρέψει την προσοχή της στην Ακαδημία της Notre Dame de Namur από τη Villanova της Πενσυλβάνια. Πόντος τετάρτου στο δρόμο για τη νίκη με 67-50 την τελευταία ημέρα του Diamond State Classic στο Tatnall School.

Οι Ιρλανδοί ήρθαν επίσης να παίξουν και στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου προηγήθηκαν με 11-10 μετά από ένα γκολ από την Κέιτι Χάλιγκαν. Οι ομάδες έτρεχαν πάνω-κάτω στο γήπεδο, σημειώνοντας με επιτυχία πολλές κατοχές. Το παιχνίδι επιβραδύνθηκε για ένα λεπτό καθώς η Τζίτζι Μπανκς έδωσε προβάδισμα στους Raiders με δύο ελεύθερες βολές και η Άμπι Γκρίλο αύξησε το σκορ στους τέσσερις με το δεύτερο τρίποντο του δεκαλέπτου. Η Ουρσουλίν ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με σκορ 8-0 και προηγήθηκε με 23-13, με την αστρική άμυνα της ομάδας να δημιουργεί πολλές επιθετικές ευκαιρίες.

Η επίθεση των Raiders υποχώρησε από τη δεύτερη και δεν πέτυχαν τον πρώτο τους πόντο μέχρι να περάσουν περισσότερα από τα μισά από τα οκτώ λεπτά. Ωστόσο, παρέμειναν σταθεροί στην άμυνα και οι Ιρλανδοί δεν μπορούσαν ποτέ να πλησιάσουν περισσότερο από έξι. Η Ουρσουλίν κατάφερε να προσθέσει έναν βαθμό στο περιθώριο του πρώτου δεκαλέπτου, παίρνοντας προβάδισμα 31-20 στην ανάπαυλα.

Οι Raiders και οι Ιρλανδοί πήραν την επίθεση πίσω στο τρίτο. Η Τζίτζι Μπανκς ξεσήκωσε το κοινό, καλύπτοντας πολύ έδαφος καθώς σκόραρε από έξω και μέσα και πήρε 10 πόντους στο δεκάλεπτο. Έτρεξε επίσης από άκρο σε άκρο μετά από ένα ριμπάουντ, τραβώντας προς τα κάτω έναν αμυντικό πριν αναπηδήσει μια πάσα σε έναν ορθάνοιχτο Skyler Bolden για να βοηθήσει στην πάσα.

READ  Ο καλύτερος παίκτης του ΝΒΑ, ο Τζόκιτς, κερδίζει το Crazy Countries Εκτός ΗΠΑ | Αθλητισμός

Το σκορ της Παναγίας των Παρισίων ήταν πιο ομοιόμορφο, αν και η Annie Younan αντιπροσώπευε τους μισούς από τους 14 πόντους της ομάδας της. Επανέφερε τους Ιρλανδούς σε μονοψήφιο έλλειμμα τριών πόντων στα τέλη του δεκαλέπτου, αλλά ο Μπανκς έφτασε για άλλη μια φορά στον σάκο των κόλπων. Αφού έχασε έναν δρομέα, ο Μπανκς χτύπησε την μπάλα μακριά από έναν παίκτη της Παναγίας των Παρισίων. Ο Τέιλορ Μπράουν της Ουρσουλίν ήταν εκεί για να μαζέψει τη χαλαρή μπάλα και τη μετέτρεψε σε ασίστ με πάσα στον Μπανκς για λέι απ.

Ωστόσο, οι Ιρλανδοί μπήκαν ως επιδρομείς. Η Katie Halligan άνοιξε το τέταρτο με ένα παιχνίδι τριών πόντων, μειώνοντας το προβάδισμα των Raiders στους οκτώ πόντους. Αλλά ο Τζόρντιν Τέιτ σκόραρε σε ένα συρτό σουτ και οι Μπράουν έδιωξαν την πάσα σε ένα σουτ με το αριστερό χέρι. Οι Raiders πραγματοποίησαν και τις έξι ελεύθερες βολές που επιχείρησαν στην τέταρτη περίοδο για να σφραγίσουν τη νίκη.

Οι Banks είχαν 19 πόντους για να οδηγήσουν τους Raiders. Διψήφιοι ήταν και οι Μπράουν (14) και Γκρίλο (13). Η Ουρσουλίνη (8-0) θα ταξιδέψει στην Αγία Ελισάβετ στις 5 Ιανουαρίου για φιλοδώρημα στις 6:30 μ.μ.

Πρώτος σκόρερ της Παναγίας των Παρισίων ήταν η Λίζι Χάλιγκαν, με 16, και η Άνι Γιουνάν πρόσθεσε 15.