NPL: Ακούστε τα κανόνια στη Μελβούρνη!

Ο περσινός πρωταθλητής, Oakley Cannons, εισέβαλε στη Δυτική Χαϊδελβέργη την Παρασκευή. Αν και μειώθηκαν σε δέκα παίκτες στο 23ο λεπτό, δεν δυσκολεύτηκαν να επιβληθούν στους αντιπάλους τους, συγκλονίζοντας φίλο και εχθρό με τις τακτικές ικανότητες που επέδειξαν στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου.

Η ομάδα του Κρις Τέιλορ κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 36ο λεπτό χάρη στον επιθετικό Άλεξ Σάλμον, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την αδύναμη άμυνα του Αλεξάντερ και έκανε το 0-1. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να διπλασιάζουν τα τέρματά τους, αυτή τη φορά με τον Αντώνη Πανταζόπουλο.

Ο Μπράντον Λάντι εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά στο 49′, ο Έλληνας αμυντικός πήδηξε μόνος του στην καρδιά του πέναλτι και με δυνατή κεφαλιά ανέβασε το σκορ στο 0-2.

Ο τερματοφύλακας της Χαϊδελβέργης, Κρις Θεοδωρίδης, χρειάστηκε επείγουσα ιατρική βοήθεια μετά από γροθιά στο πρόσωπο από τον Τζο Γκεστ κατά τη διάρκεια του αγώνα. Φωτογραφία: Κώστας Ντέιβις

Το τρίτο γκολ μπήκε στο 73′ μετά από μοιραίο λάθος και αυτογκόλ του αμυντικού των γηπεδούχων Άντονι Θεοδωρακόπουλου, ενώ το τέταρτο γκολ σημείωσαν οι “Κανονές” στο 82′ μέσω του Κρις Λούκας. Τελικά ο ίδιος παίκτης έβαλε το κερασάκι στην τούρτα κάνοντας το 0-5 στο 89ο λεπτό.

Ο Oakley Cannons, ο Alex Salmon, δεξιά, και ο Anthony Theodoropoulos της Χαϊδελβέργης μάχονται για την μπάλα και τους τρεις πόντους στο παιχνίδι της περασμένης Παρασκευής. Φωτογραφία: Κώστας Ντέιβις

Το δύσκολο αλλά επιτυχημένο πέρασμα της Νότιας Μελβούρνης (Ελλάς) από την έδρα των Dandenong Thunder, το Σάββατο. Κίνησαν καλά την μπάλα, βρήκαν τον αυτοματισμό και έδειχναν ότι οι ικανότητές τους βελτιώνονταν με κάθε παιχνίδι.

Το χρυσό γκολ της Νότιας Μελβούρνης σημείωσε ο Πάτρικ Λανγκλουά στο 23ο λεπτό.. Ο Άντριου Μπρέναν έδωσε εξαιρετική εμφάνιση στο κοινό, από τη στιγμή που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ως αλλαγή, προσθέτοντας ρυθμό και ευελιξία στην επίθεση στην ομάδα του Εστέμπαν Κουίντα.

Ο Αργεντινός τεχνικός έτριβε με χαρά τα χέρια του μετά το τελευταίο σφύριγμα, γνωρίζοντας πολύ καλά ότι τέτοιοι αγώνες θα έκριναν τελικά την επιτυχία της σεζόν. Με την τέταρτη νίκη της σε τέσσερις αγώνες, η Ελλάς ανέκτησε ξανά την πρώτη θέση, δείχνοντας ότι η ομάδα βρίσκεται σε καλό δρόμο.

Την τέταρτη διαδοχική ήττα γνώρισαν αυτό το Σαββατοκύριακο η Bentley Greens (Παγύβριος). Το βράδυ της Κυριακής, οι Πράσινοι ταξίδεψαν στα βορειοδυτικά προάστια της Μελβούρνης για να αντιμετωπίσουν τους Κροάτες Ιππότες. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, δείχνοντας ότι μπορούσαν να αναζητήσουν κάτι καλύτερο από μια άλλη κακή βραδιά, απειλώντας πολλές φορές την άμυνα των γηπεδούχων, αλλά τελικά πυροβόλησαν στο πόδι στο 32ο λεπτό, όταν μειώθηκαν στους δέκα παίκτες μετά από λάθος του Κάριγκαν. . Ο Μπράμγουελ στο κουτί. Ο Τζιαν Αλμπάνο μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ στο επόμενο λεπτό και αυτό ήταν το τέλος της ιστορίας για την ομάδα της Bentley. Οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι, δεν δέχτηκαν σοβαρές απειλές και τελικά «μάζεψαν» τους τρεις βαθμούς.

Εκτός έδρας ήττα γνώρισε η Port Melbourne Sharks (New Hellas) το βράδυ της Παρασκευής στο Green Gully, το οποίο βρίσκεται σε άψογη φόρμα τις τελευταίες εβδομάδες.

Αν και η ελληνική ομάδα άνοιξε πολύ νωρίς το σκορ, στο πέμπτο λεπτό με τον Michael Egar, δεν κατάφερε να δείξει την αμυντική δύναμη που είχε η ομάδα, σκοράροντας τρία γκολ και τελικά έχασε με 3-2. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 29′ με μακρινό σουτ του Πιρς Γουόρινγκ, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να απαντήσουν και να προηγηθούν ξανά στο 36′, καθώς ο Λούκα Τέβερι χτύπησε από κοντά τον τερματοφύλακα των Πρασίνων. Η χαρά της ελληνικής ομάδας κράτησε μόλις τέσσερα λεπτά αφού ο Τζολί ισοφάρισε το ματς στο 40ο λεπτό, χάρη σε υπέροχη κεφαλιά του Τέιλορ Σρίβερς. Ο επιθετικός των Πρασίνων, Πιρς Γουόρινγκ, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στο 85′ με άψογη κεφαλιά που άφησε τον Άντριου Γουέδερ χωρίς περιθώρια απάντησης.

READ  Το ποδόσφαιρο των κανόνων της Αυστραλίας προχωρά στο επόμενο στάδιο της διαδικασίας της εθνικής δεύτερης κατηγορίας

Η Κίνγκστον Σίτι κέρδισε το ντέρμπι NPL2 κόντρα στη Νόρθκοτ Σίτι (Ηρακλής) με 2-0 ενώ ο Λεωνίδας κέρδισε τον αγώνα με την ομάδα νέων της Μελβούρνης Σίτι με 2-1.

Αποτελέσματα NPL Victoria ανδρών

Heidelberg United – Oakleigh Cannons 0-5 (36′ Α. Σάλμον, 49′ Α. Πανταζόπουλος, 73′ Α. Θεοδωρακόπουλος) [Own goal]82′ + 89C Λούκας)

Green Jolly – Port Melbourne 3 – 2 (29′ + 85 P. Waring, 40 T. Schrijvers – 5′ M. Eagar, 36 L. Tevere)

Dandenong Thunder 0-1 South Melbourne (23′ B Langlois)

Hume City – St Albans 1 – 1 (60 J. Bingham – 71 B. Summerskill [P])

North Geelong Warriors – Avondale 1-4 (54 N. Jurkovic – 18′ + 94 K. Trajceski, 32′ S. Zinni, 82 G. De Niese)

Moreland City – Altoona Magic 1 – 1 (82′ Χρήστος Θεοδωρακόπουλος [P] – 60 μοίρες ντο. Μαρκόφσκι)

Melbourne Knights – Bentley Greens 1-0 (33 G. Albano[P])

2- Langwarrin 4 9

READ  Η Ελλάδα θα παίξει με το Βέλγιο στον πρώτο γύρο της νέας διοργάνωσης τένις της Αυστραλίας στο Κύπελλο Ηνωμένων Εθνών