NPL: Οι ήρωες ξέρουν πώς! – News Cosmos

NPL: Οι ήρωες ξέρουν πώς!  – News Cosmos

Ασταμάτητα όπλα σκορπίζουν την Altoona προς όλες τις κατευθύνσεις – μια τεράστια εντός έδρας νίκη για τους Bentledge Greens εναντίον του Hume – ο ατελείωτος εφιάλτης της Χαϊδελβέργης συνεχίζεται.

Με τα μάτια τους στραμμένα στους ηγέτες Avondale και τα πόδια τους στο γκάζι, οι Gunners αφαίρεσαν εμφατικά ένα ακόμη εμπόδιο στο δρόμο για μια άκρως επιτυχημένη σεζόν. Οι αστέρες Κρις Τέιλορ ξεκίνησαν το παιχνίδι με τους Μάτζικ λίγο αργά. Είχαν σοβαρές απειλές σε τρεις περιπτώσεις στο πρώτο εικοσάλεπτο και αν δεν ήταν μια υπέροχη μέρα από τον 22χρονο τερματοφύλακα της ομάδας, Λάχλαν Χαρτ, ίσως τώρα να μιλάμε για ένα πολύ διαφορετικό αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του Oakley πανηγυρίζουν μια εντυπωσιακή νίκη επί των Altoona Magic. Φωτογραφία: Con Deves

Ο ταλαντούχος Connor Hampson άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 26ο λεπτό. Ο αρχηγός του Oakley, Joe Guest, εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Hampson πήδηξε ψηλότερα από οποιονδήποτε άλλον και η δυνατή κεφαλιά του άφησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, Zach Bowling, χωρίς περιθώριο απάντησης.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 42ο λεπτό με τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας, Τζος Μαρκόνσκι, αλλά κάπου εκεί σταμάτησε η αντίσταση των Δυτικών Προαστίων, καθώς τρία λεπτά αργότερα, ο Κόνορ Χάμπσον πέτυχε άλλο ένα γκολ για να τους επιστρέψει στα τελευταία. πρωταθλητές της χρονιάς. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου και το σκορ έγινε 2-1.

Στο 57ο λεπτό, ο Ντάνιελ Κλαρκ βρέθηκε στην άκρη της μικροζώνης της Αλτούνα και με μια όμορφη κίνηση έφερε το σκορ στο 3 – 1. Ένα γκολ που έτρεξε να πανηγυρίσει με τον γενικό διευθυντή της ομάδας Άκη Ιωνά. Και ήταν ο Κλαρκ που πέτυχε το τέταρτο γκολ για τους γηπεδούχους στο 82ο λεπτό, ενώ ο Κρις Λούκας έβαλε τον πάγο τρία λεπτά αργότερα, εκμεταλλευόμενος μια ακόμη υπέροχη πάσα του αρχηγού των φιλοξενούμενων.

READ  Κύπελλο Ελληνικής Κοινότητας 2024: Σαββατοκύριακο έντονου ανταγωνισμού και αθλητικού πνεύματος

Ανακάλυψη των Πρασίνων

Η Bentley Greens κατέπληξε την Hume City με μια εκπληκτική εκτός έδρας νίκη με 2-3. Ο Χρήστος Θεοδωρακόπουλος ήταν ο πρωταγωνιστής του σόου, που πέτυχε δύο γκολ για να βοηθήσει την ομάδα του να κερδίσει. Η Χιουμ Σίτι προηγήθηκε στο πέμπτο λεπτό, αλλά ο Μπέντλεϊ ισοφάρισε στο 23′ χάρη στον Κρις Θεοδωρακόπουλο. Στη συνέχεια, λίγο πριν το ημίχρονο, ο Hayden Tennant σημείωσε αυτογκόλ που πρόσφερε τους φιλοξενούμενους.

Η Bentley Greens είχε μια τεράστια εκτός έδρας νίκη επί του Hume. Φωτογραφία: Con Deves

Η Χιουμ Σίτι βγήκε μαχόμενη στο δεύτερο ημίχρονο και ένα γκολ του Τζαβάντ Ρεζάι Τζαμίλ στο 57ο λεπτό έφερε το παιχνίδι ξανά στα επίπεδα. Αλλά ο Bentley είχε ένα τελευταίο κόλπο στο μανίκι του – στο 74ο λεπτό, ήταν και πάλι ο Θεοδωρακόπουλος που σημείωσε το νικητήριο γκολ για να σφραγίσει μια αξέχαστη νίκη.

Αγώνας της Χαϊδελβέργης

Η σεζόν ήταν ένας ανταγωνιστικός γολγοθάς για την ομάδα του Γιώργου Κατσάκη και η κακή πορεία της Heidelberg United δεν δείχνει σημάδια λήξης. Όταν υποδέχτηκαν τη North Geelong Warriors, την ομάδα που βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, έμοιαζε με την έναρξη μιας αντεπίθεσης, αλλά δεν ήταν.

Στο 32′ οι Γουόριορς πέτυχαν ένα γκολ χαρακτηριστικό της κακής αγωνιστικής και ψυχολογικής κατάστασης του Αλέξανδρου. Βρίσκοντας τον εαυτό του στο κέντρο του γηπέδου, ο Τζορτζ Έλις επιχείρησε κάτι ανάμεσα σε σέντρα και σουτ, στέλνοντας την μπάλα ψηλά προς την εστία του Νίκολας Άιρς. Προς έκπληξη όλων, δεν κατάφερε να σταματήσει την μπάλα, με αποτέλεσμα να πετύχει ένα από τα πιο περίεργα γκολ της καριέρας του.

Ο Άντονι Μπάνοβατς ισοφάρισε το παιχνίδι με αυτογκόλ δευτερόλεπτα πριν από το ημίχρονο, αλλά ήταν μια βραδιά που δεν ικανοποιούσε τη Γιουνάιτεντ και τους οπαδούς της, που παραμένουν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, μακριά από τις πρώτες θέσεις που μπορούσαν να ελπίζουν. για να δουν την ομάδα τους να φτάνει.

READ  Η Ουαλία θέλει να επωφεληθεί από την τελική νίκη της Αγγλίας στο Euro 2022 επί της Γερμανίας με το κοινό της που σπάει ρεκόρ τον επόμενο μήνα

NPL2

Από τις «ελληνικές» ομάδες του NPL2, μόνο η Μπράνσγουικ Σίτι έφυγε από το γήπεδο με ψηλά το κεφάλι αυτό το Σαββατοκύριακο. Οι Μπλε επικράτησαν των Eastern Lions με 2-1 σε ένα ματς που κρίθηκε κυρίως στη δύναμη και τις μονομαχίες στη μέση του γηπέδου. Η Northcote City ήταν λιγότερο τυχερή μετά την ήττα με 2-1 σε ένα απρόσμενο Preston Lions Stadium. Κακή βραδιά είχε και η Κίνγκστον, η οποία έχασε εντός έδρας με 3-0 από την Dandenong City.

NPL 3

Τέταρτη ισοπαλία της Box Hill United σε έξι αγώνες για το πρωτάθλημα NPL3. Ο Πυθαγόρας δεν κατάφερε να ξεπεράσει τους Goulburn Valley Suns καθώς και οι δύο ομάδες πέτυχαν ένα γκολ, μοιράζοντας βαθμούς και εντυπώσεις.

State League 1

Οι «ελληνικές» ομάδες της State League 1 συνέχισαν την πορεία τους με δύο ήττες και μια ισοπαλία. Ο Άρης έχασε εντός έδρας με 2-1 από την Γκίπσλαντ Γιουνάιτεντ στον όμιλο της Νοτιοανατολικής Ευρώπης, ενώ η Μάλβερν αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 από τη Μελβούρνη Σέρβια. Στο North West Group, η Yarraville γνώρισε την ήττα με 4-2 από τη γειτονική της Altoona City.

Αποτελέσματα NPL

Heidelberg United – North Geelong Warriors 1 – 1 (45 + 3 A. Banovac [OG] – 32, γ. Έλις)

Oakley Cannons – Altoona Magic 5-1 (26° Hampson, 45° Hampson, 57° Clark, 83° Clark, 85° Lucas – 42° Markonski)

Avondale – St Albans Saints 4-0 (1′ S. Zinni, 45 + 3′ S. Timmins [OG], 52, Z.J., 71, d. Jacoby)

Hume City – Bentley Greens 2-3 (5 J. Razai, 57 X. Razai – 23 X. Theodorakopoulos, 45+1 H. Tennant [A]72 Ξ. Θεοδωρακόπουλος)

Dandenong Thunder – Moreland City 3 – 2 (24 D. Yildiz, 54 K. Dover, 73 G. Damen [P] – 60 J. Hopper [P]84, F.C. Φούλτον)

READ  Οι Ελληνοαυστραλοί επιλέχθηκαν ανάμεσα στους 30 ισχυρότερους σε ιπποδρομίες στη Νέα Νότια Ουαλία