NPL: Το πρωτάθλημα μόλις έγινε τόσο όμορφο

Κάθε Σαββατοκύριακο, οι αιτίες των μη εξυπηρετούμενων δανείων ξαναζωντανεύουν. Βλέποντας το δράμα, την ομορφιά και τις εκπλήξεις του ποδοσφαίρου, οι παίκτες ιδρώνουν και αιμορραγούν για να εξασφαλίσουν κάθε βαθμό. Εν τω μεταξύ, οι οπαδοί απολαμβάνουν το θέαμα και το σασπένς, βλέποντας την αλλαγή του πίνακα καθώς οι ομάδες δίνουν τα πάντα. Είναι μια συναρπαστική εμπειρία που αφήνει όλους όσοι το παρακολουθούν καθηλωμένοι – και κάθε εβδομάδα είναι μια ευκαιρία να δουν κάτι νέο και απροσδόκητο.

Λιμάνι της Μελβούρνης – Oakley Cannons

Οι καρχαρίες είναι εδώ για να κάνουν τον όλεθρο σε όποιον τολμήσει να τους υποτιμήσει.

Το απόγευμα του Σαββάτου, η ομάδα του Adam Bedeck υποδέχτηκε μια από τις υπερδυνάμεις της κατηγορίας, το The Cannonball, σε ένα παιχνίδι μεγάλης σημασίας. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο από νωρίς στο παιχνίδι, δημιουργώντας μερικές πολύ σημαντικές ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Αφού κράτησαν το μηδέν για τα πρώτα σαράντα πέντε λεπτά, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν τελικά να ανοίξουν το σκορ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη σε ένα επιτυχημένο πέναλτι από ένα απροσδόκητο Chris Duggan στο 47ο λεπτό.

Οι αμυντικοί ανέβασαν την έντασή τους, πιέζοντας τους παίκτες των γηπεδούχων σε κάθε γωνία του γηπέδου, αλλά εκτός από κάποιες επικίνδυνες στιγμές που δημιουργήθηκαν από τις γωνίες, έδειχναν να μην μπορούν να διεισδύσουν στην απίστευτα δυνατή αμυντική γραμμή.

Με το ρολόι να χτυπά στο 70ο λεπτό, κάτι εκπληκτικό συνέβη στο JL Murphy Reserve. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τις επιδόσεις τους, καθώς βγήκαν από το καβούκι τους και με μια επιθετική κλιμάκωση που κράτησε περίπου οκτώ λεπτά, μπόρεσαν να αποκρούσουν τους αντιπάλους τους και τελικά να διπλασιάσουν τα γκολ τους μετά από ένα «μαγικό» έργο και το τελείωσε ο Κρις. Ο Ντούγκαν στο 78ο λεπτό.

Αυτή ήταν μια τεράστια νίκη για τον σύλλογο από το όμορφο Port Melbourne, το οποίο πλησίαζε ολοένα και πιο κοντά στην κορυφή του πίνακα κάθε εβδομάδα.

Bentley Greens – Νότια Μελβούρνη

Η South Melbourne έβαλε φρένο στο αρνητικό σερί της σε δύο ματς με Oakley και Hume City την ιδανική στιγμή, καθώς αποφάσισε από το πρώτο λεπτό του αγώνα να μην αφήσει περιθώρια για την αντίδραση των παικτών της Bentley.

READ  Ο αγώνας της Τσάμπιονς Λιγκ ενάντια στην Ατλέτικο της Μαδρίτης μετακόμισε στο Βουκουρέστι

Και μπροστά σε πολλούς φίλους και των δύο ιστορικών συλλόγων, η ομάδα του Αργεντινού προπονητή Esteban Quintas έδειξε αξιοσημείωτη δέσμευση στις τακτικές οδηγίες που έρχονταν από την πλευρά τους στον πάγκο, ανυπομονώντας να μάθουν τι ακριβώς ζητούσαν από τον αγώνα.

Ο Τζέικ Μάρσαλ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στο 23ο λεπτό και έδωσε προβάδισμα στη Σάουθ Μελβούρνη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Riccardo Marchioli πέταξε τους Θεοδωρακόπουλο και Abandiloa στον αγωνιστικό χώρο δίνοντας τεράστια ώθηση στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και έχασαν τρεις πολύ σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν το ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ο Μουσταφά διπλασίασε το σκορ της Σάουθ Μελβούρνης και πανηγύρισε με τούμπες μπροστά στους γηπεδούχους φιλάθλους.

Heidelberg United – Avondale

Η Γιουνάιτεντ του Γιώργου Κατσάκη έστησε κιτρινόμαυρο τοίχο και οι γηπεδούχοι έδειξαν τρομερή αυτοθυσία, κυνηγώντας μετά από κάθε μπάλα κάθε εκατοστό του γηπέδου για να κερδίσουν έναν βαθμό στην ισοπαλία κόντρα στην Avondale.

Η Χαϊδελβέργη άνοιξε το σκορ όταν το μονοκόμματο σουτ του Λισιώτη βρήκε τον Αϊντάρα, ο οποίος το έστειλε να ξεκουραστεί στο βάθος της εστίας των «ιταλών».

Η «ελληνική» ομάδα έβαλε περισσότερο βάρος στην αμυντική, αλλά και πάλι επιθετική της λειτουργία, και θα μπορούσε να πετύχει ένα ή δύο ακόμα γκολ, αν δεν ήταν ο εξαιρετικός τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Τόμας Μανάους.

Και οι «Ιταλοί» κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν με τον εξαιρετικό Ντίαζ, που με εύστοχο σουτ νίκησε τον αδύναμο Κλαρκ. Αν και η Χαϊδελβέργη δεν κέρδισε, έδειξε ότι είχε ξεφύγει για πάντα από την αντιμετώπιση του αρνητικού ανταγωνισμού που έδειξε στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Τα καλύτερα έρχονται για την ιστορική πόλη της Χαϊδελβέργης Γιουνάιτεντ.

npl2

Οι κορυφαίοι του τραπεζιού Kingston City έκαναν επίδειξη δύναμης εντός έδρας με τους Preston Lions και έκλεψαν και τους τρεις βαθμούς με σκορ 0-2 σε ένα από τα πιο δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια.

READ  Οι αδελφότητες και οι αδελφότητες πραγματοποίησαν έναν αγώνα ποδοσφαίρου Pardewpf προς τιμήν του Josh Ballara '24

Σταυρίδης και Κόουλ πέτυχαν τα «χρυσά» γκολ για τους φιλοξενούμενους, που τους επέτρεψαν να μείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας για άλλη μια εβδομάδα και να συνεχίσουν τη λαμπρή πορεία τους από το ξεκίνημα της σεζόν.

Το απόγευμα της Παρασκευής η Northcote είχε επίσης μια τεράστια νίκη εκτός έδρας στο Pascoe Vale με σκορ 1-2. Το πρώτο γκολ για τους φιλοξενούμενους με απρόσμενο σουτ σημείωσε ο Ιωάννης Γεωργόπουλος στο 29′ και ο Νάιτ στο 31′.

Η Μπράνσγουικ Σίτι δεν κατάφερε να πάρει και τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Μπόλεϊν Λιονς αφού οι δύο αντίπαλοι ήρθαν ισόπαλοι 1-1, αφήνοντας τον Λεωνίδα στην προτελευταία θέση του πίνακα με 24 βαθμούς.

npl3

Τεράστια εντός έδρας νίκη επί της Μπομαρίς είχε η Μποξ Χιλ με σκορ 1-0. Το χρυσό γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε μετά από ένα εύστοχο χτύπημα πέναλτι στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, το οποίο πανηγύρισαν με ενθουσιασμό ποδοσφαιριστές και φίλοι του «ελληνικού» συλλόγου.

κρατικά σωματεία

Ήταν ένα ευχάριστο απόγευμα Παρασκευής στο Yarraville. Ο «ελληνικός» σύλλογος κέρδισε τον Κέιλορ Παρκ με σκορ 1-0, πολύ πιο εύκολο από το υποδεικνυόμενο τελικό σκορ.

Η «ελληνική» ομάδα βρίσκεται πλέον στην όγδοη θέση της βαθμολογίας του Βορειοδυτικού Ομίλου του Πρωταθλήματος Λιγκ.

Εντυπωσιακά ήταν και αυτό το Σαββατοκύριακο οι Κυανόλευκοι σύλλογοι του νοτιοανατολικού ομίλου.

Η Μάλβερν πέρασε από την εστία του Κέισι Κόμετς με σκορ 1-2, ενώ ο Άρις νίκησε 2-0 τον Κόλινγκγουντ μπροστά σε αρκετούς φίλους του συλλόγου των «κιτρινόμαυρων».

NPL – Αποτελέσματα

Heidelberg United – Avondale 1 – 1 (4 M. Aidara – 81′ L. Diaz)

Bentley Greens – South Melbourne 0 – 2 (23, J. Marshall, 90 + 3, Y. Mustafa)

Port Melbourne Sharks – Oakley Cannon 2-0 (47 C. Dugan [P]77 °C)

Hume City – Green Gully 0-1 (70 J. Doyle)

Dandenong Thunder – North Geelong Warriors 6-0 (13′ G. Damen, 23′ K. Hallam, 41′ K. Hallam, 48′ G. Damen [P]71, J. Damen, 89, J. Karantz)

READ  Γαλλική σύνδεση: Η φλόγα του Παρισιού σταματάει πρώτη στην Ελλάδα στην καρδιά του ιδρυτή των σύγχρονων αγώνων

St. Albans – Altoona Magic 1-4 (14 J.Micallef – 8′ J. Markovski, 36′ J. Markovski, 52′ A. Anderson, 77 C. Cuba, 84 C. Cuba)

Melbourne Knights – Moreland 2-1 (7° Bramwell, 80° Albano – 50 J. Brown)