Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών της Ελλάδας προκρίνεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 – Greek Herald

Η ασταμάτητη ελληνική γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα αφού νίκησε την Ιταλία και εξασφάλισε και την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι.

σύμφωνα με Ant1liveΗ Εθνική Ελλάδας κατέκτησε το πέμπτο της μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Υδατοσφαίρισης Γυναικών και την 13η θέση συνολικά, αφού νίκησε στον μικρό τελικό την Ιταλία με 7-6.

Το χάλκινο μετάλλιο δεν ήταν το μόνο κέρδος από αυτή την επιτυχία, καθώς η ομάδα εξασφάλισε και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού αυτό το καλοκαίρι, την πρώτη της από το 2008 και την τέταρτη συνολικά.

Τα κορίτσια νίκησαν με 7-6 την Ιταλία. Φωτογραφία: Ant2live.

Οι εντολές της Alexia Camino των προηγούμενων ημερών αντηχούσαν στο μυαλό των διεθνών παικτών, οι οποίοι τις εκτέλεσαν κατά γράμμα. Η άμυνα βελτιώθηκε, και οι Ελληνίδες αντιμετώπισαν την ιταλική ομάδα έστω και με έναν παίκτη λιγότερο και το μόνο που έμεινε ήταν να ενεργοποιήσουν την επίθεση.

Η Ειρήνη Νίνο έδωσε το σύνθημα και ακολούθησαν η Μαργαρίτα Πλευρίτο και η Αλεξάνδρα Ασημάκη. Ενδιάμεσα, η Ιωάννα Σταματοπούλου απέκρουσε πέναλτι από τις Ιταλίδες, οι οποίες έκαναν αρκετές προσπάθειες στο οριζόντιο δοκάρι, όπως και η Ελλάδα.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Ελλάδα συνέχισε την εξαιρετική της άμυνα και μετά το γκολ της Έλενας Ξενάκη προηγήθηκε με ασφάλεια. Η Ιταλία έστελνε συνέχεια την μπάλα στο δοκάρι (ακόμη και ο τερματοφύλακας έκανε τέτοια προσπάθεια στο τελευταίο δευτερόλεπτο) και δεν κατάφερε να σκοράρει.

Η ελληνική άμυνα συνέχισε να αντιμετωπίζει την ιταλική αντεπίθεση και σκόραρε στο 14' μέσω της Ρομπέρτα Μπιανκόνι. Το πρόβλημα για την Ελλάδα ήταν ότι και αυτή δεν μπόρεσε να σκοράρει μέχρι που η Ασημάκη γύρισε πίσω τα χρόνια και έκανε το 5-2 18 λεπτά πριν το ημίχρονο.

READ  Ο Έλληνας πρόεδρος επιλέγει δικαστή για να ηγηθεί της προσωρινής κυβέρνησης

Η Ιταλία έπαιζε το καλύτερο της ποδόσφαιρο στην τέταρτη περίοδο, την ίδια στιγμή που η Ελλάδα κατέρρεε. Δύο αναπάντητα γκολ επανέφεραν την Ιταλία στο παιχνίδι, με την Ελευθερία Πλορίτο να προσπαθεί να σπάσει το μομέντουμ της. Η αποβολή του Matrias Batra και τα γκολ των Giulia Viacava και Silvia Avigno (πέναλτι) ανέβασαν το επίπεδο του αγώνα.

Το πύρινο σουτ της Νικόλ Ελευθεριάδου στο 3:30 του τέλους έδωσε ανάσες στην ελληνική ομάδα, η οποία στη συνέχεια αμύνθηκε με όλες της τις δυνάμεις και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Το τέλος του αγώνα βρήκε την Ελλάδα στο βάθρο των νικητών και με εισιτήριο για το Παρίσι το καλοκαίρι.

Μετά από αυτή τη νίκη, η ομάδα Camino ανεβαίνει στην τρίτη θέση στο βάθρο και προσθέτει στη συλλογή της το 13ο μετάλλιο της ιστορίας της και το πρώτο χάλκινο σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

πηγή: Ant1live.