Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός Προγνωστικά και Στοιχήματα

Ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Τετάρτη τον αντίπαλο Παναθηναϊκό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης στον δεύτερο αγώνα της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο πρώτος αγώνας στην Αθήνα την περασμένη εβδομάδα έληξε ισόπαλος 1-1, με το γκολ του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου στο 45ο λεπτό να ακυρώνεται από τον Φώτη Ιωαννίδη στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι, διαμορφώνεται το σκηνικό για διαγωνισμό για μια θέση στα προημιτελικά μεταξύ των δύο ομάδων.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις νίκες μετά από τέσσερις αναμετρήσεις την Κυριακή, σημειώνοντας εκτός έδρας νίκη με 3-2 στην Κηφισά για την ελληνική Super League. Προηγήθηκαν με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και ο Γιουσέφ Ελ-Αράμπι σημείωσε το νικητήριο γκολ στο 85ο λεπτό.

Η φιλοξενούμενη ομάδα δεν έχει ηττηθεί στα πέντε τελευταία της ματς σε όλες τις διοργανώσεις, καθώς ισοφάρισε δύο φορές. Οι αμυντικοί Tin Gedvaag και Willian Aarau σκόραραν δύο φορές σε εκείνο το ματς, αλλά ένα γκολ από τον Levi Garcia, συμπεριλαμβανομένου του νικητή από το σημείο του πέναλτι στις καθυστερήσεις, βοήθησε την ΑΕΚ να φέρει σκληρή ισοπαλία 2-2.

Ολυμπιακός vs Παναθηναϊκός Μπροστά με κεφάλι και βασικές φιγούρες

• Οι συναντήσεις των δύο πρωτευουσών συλλόγων αναφέρονται ως ντέρμπι αιώνιων εχθρών. Αυτή θα είναι η 218η διοργάνωση του ντέρμπι και η γηπεδούχος ομάδα έχει το πάνω χέρι στο ρεκόρ αντιμέτωπους αυτή τη στιγμή με 87 νίκες. Οι φιλοξενούμενοι έχουν στο όνομά τους 55 νίκες ενώ 75 αγώνες έχουν λήξει ισόπαλοι.
  • Θα συναντηθούν για τρίτη φορά τη φετινή σεζόν, με το πρώτο παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 1-1 και τον Παναθηναϊκό να σημειώνει εκτός έδρας νίκη με 3-0 στην ελληνική Super League τον Οκτώβριο.
  • Έχουν συναντηθεί 39 φορές στο Κύπελλο Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός έχει το πάνω χέρι και σε αυτές τις συναντήσεις με διαφορά 19-9 σε νίκες και 11 ματς που έληξαν ισόπαλοι.
  • Οι πέντε από τις έξι τελευταίες αναμετρήσεις των δύο ομάδων είχαν λιγότερα από 2,5 γκολ.
READ  Aussies Abroad: Ο Dougal διατηρεί δροσερό σε ένα εντυπωσιακό "Cupset"

Πρόβλεψη Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Αφού έχασε τους δύο πρώτους αγώνες του φέτος. Θρέλος Είναι αήττητος στους δύο τελευταίους αγώνες του και σημείωσε την πρώτη του νίκη σε τέσσερις αγώνες την Κυριακή. Θα κοιτάξουν να συνεχίσουν αυτή τη φόρμα σε αυτό το ματς. Έχει χάσει μόλις μία φορά στα 13 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο Κύπελλο Ελλάδας και είναι βαρύ φαβορί.

Είναι ενδιαφέρον ότι έχουν δει καθοριστικά αποτελέσματα στους 14 τελευταίους εντός έδρας αγώνες τους αυτή τη σεζόν, καταγράφοντας 10 νίκες ενώ γνώρισαν τέσσερις ήττες. Εντός έδρας απέτυχαν να σκοράρουν στις τρεις από τις πέντε συναντήσεις τους με τους φιλοξενούμενους, αλλά κράτησαν και τρεις ανέγγιχτες.

Η Πράσινη ομάδα σημείωσε βελτίωση στο επίπεδό της και δεν έχασε στα πέντε τελευταία ματς, σημειώνοντας τρεις νίκες. Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες στα ταξίδια τους μεταξύ Νοεμβρίου και Δεκεμβρίου, είναι αήττητη στους δύο τελευταίους εκτός έδρας αγώνες της.

Ο αγώνας ντέρμπι μεταξύ των δύο αντιπάλων είναι έντονος, και με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο σύνολο του πρώτου αγώνα, φαίνεται ότι άλλος ένας στενά αμφιλεγόμενος αγώνας είναι στα χαρτιά.

Δεδομένου του πλεονεκτήματος έδρας του Ολυμπιακού, αναμένεται να πετύχει μια μικρή νίκη.

προφητεία: Ολυμπιακός 2-1 Παναθηναϊκός