Η Κροατία κερδίζει το εισιτήριο για το Euro 2024, η Γαλλία διατηρεί την Ελλάδα

<فئة="وصلة " href="https://sports.yahoo.com/soccer/teams/croatia/" بيانات-i13n="ثانية:content-canvas;subsec:anchor_text;elm:context_link" بيانات-ylk="slk:كرواتيا;sec:content-canvas;subsec:anchor_text;elm:context_link;itc:0">την Κροατία</a> Πανηγυρίζει τη νίκη της επί της Αρμενίας και προκρίνεται για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2024 (Denis Lovrovic) zenfs.com/en/afp.com/e0118999436d71264b35754cb292cc5a” data-src=”https://s.yimg.com/ny.2/api /dy3QCBqmbuzg5UVsCvqhTg–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MDtoPT Y0MA–/https://media.zenfs .com/en/afp.com/e0118999436d71264b32925c”/3575c</div>
</div>
</div>
<div class=
Η Κροατία πανηγυρίζει τη νίκη της επί της Αρμενίας και προκρίνεται στο Euro 2024 (Denis Lovrovic)

Η Κροατία κατέκτησε την τελική της θέση στην απευθείας πρόκριση για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2024, σήμερα Τρίτη, καθώς η Ουαλία αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με μια θέση στα πλέι οφ, ενώ η Γαλλία αναγκάστηκε να έρθει από πίσω για να ισοφαρίσει στην Ελλάδα.

Η Κροατία, η οποία έφτασε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου πριν από 12 μήνες, ήξερε ότι θα προκρινόταν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της επόμενης χρονιάς στη Γερμανία αν κέρδιζε την Αρμενία στο Ζάγκρεμπ, αλλά οποιοδήποτε παραπάτημα θα επέτρεπε στην Ουαλία να την ξεπεράσει στη δεύτερη θέση. Ομάδα Δ.

Στο τέλος, η κεφαλιά δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο του Ante Budimir έδωσε στην Κροατία τη νίκη με 1-0 για να περάσει στον δεύτερο γύρο, ενώ η Ουαλία μπορούσε να ισοφαρίσει μόνο 1-1 με την ήδη προκριθείσα Τουρκία στο Κάρντιφ.

Οι ελπίδες της Κροατίας για απευθείας πρόκριση φάνηκαν αμφίβολες όταν έχασε από την Τουρκία και την Ουαλία τον περασμένο Οκτώβριο, αλλά έγινε η 21η και τελευταία θέση στα απευθείας προκριματικά για το τουρνουά, το οποίο περιλαμβάνει 24 ομάδες τον επόμενο Ιούνιο και Ιούλιο.

Ο βετεράνος αρχηγός Λούκα Μόντριτς δήλωσε στην ιστοσελίδα της UEFA: «Αξίζουμε να είμαστε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και τώρα έχουμε πολύ χρόνο να προετοιμαστούμε για αυτό που μας περιμένει εκεί».

Η Ουαλία θα πάει τώρα στα play-offs τον ερχόμενο Μάρτιο για να καθορίσει εάν θα προκριθεί στο τρίτο συνεχόμενο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Η κλήρωση της Πέμπτης θα κρίνει αν θα αντιμετωπίσουν τη Φινλανδία, την Ουκρανία ή την Ισλανδία στα ημιτελικά των πλέι οφ.

Μια νίκη σε αυτή θα δημιουργούσε ένα τελικό τάι μπρέικ απέναντι στην Πολωνία ή την Εσθονία, με τρία συνολικά φύλλα πρόκρισης στα προκριματικά.

Κέρδισαν την Ουκρανία σε πλέι οφ για να προκριθούν στο Παγκόσμιο Κύπελλο πέρυσι.

Η ομάδα του Ρομπ Πέιτζ χρειαζόταν μια νίκη επί της Τουρκίας την Τρίτη για να έχει την ευκαιρία να προσπεράσει την Κροατία και προηγήθηκε με ένα νωρίς γκολ του Νέκο Γουίλιαμς. Όμως το πέναλτι του Γιουσούφ Γιαζτζί στο 70′ έφερε την Τουρκία στην ισοφάριση.

“Αυτό το επίπεδο απόδοσης είναι αυτό που πρέπει να κάνουμε. Αν το κάνουμε αυτό όταν βρεθούμε ξανά μαζί τον Μάρτιο, θα είμαστε καλά”, επέμεινε η Πέιτζ.

– Ο Γάλλος αρνείται την καθυστερημένη νίκη του –

Η Γαλλία έχασε την ευκαιρία να τελειώσει τον όμιλο με τέλειο ρεκόρ μετά την ισοπαλία 2-2 με την Ελλάδα στην Αθήνα.

Ο πρώτος Randall Kolo Mwani έβαλε τη Γαλλία, με τον Kylian Mbappe να ξεκουράζεται από την αρχική ενδεκάδα, μπροστά στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο αρχηγός Τάσος Μπακασέτας ισοφάρισε για την Ελλάδα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και στη συνέχεια ο Φώτης Ιωαννίδης τους έβαλε μπροστά.

Ωστόσο, το δυνατό χτύπημα του Youssef Fofana έφερε ξανά τη Γαλλία ισοφάριση και έμοιαζε να τους στερήθηκε μια εμφατική νίκη στον θάνατο, όταν η πάσα του Kingsley Coman που εκτρέπεται φάνηκε να περνά τη γραμμή του τέρματος πριν αναπηδήσει στο δοκάρι και άουτ.

Το γκολ όμως έχασαν οι επίσημοι στο γήπεδο, οι οποίοι δεν είχαν τεχνολογία γραμμής τέρματος για να τους βοηθήσει.

“Αυτό είναι το διεθνές επίπεδο. Δεν διακυβευόταν καμία πρόκριση, αλλά θα μπορούσε να υπάρξει”, δήλωσε ο προπονητής της Γαλλίας Ντιντιέ Ντεσάν στο TF1.

«Το να έχουμε ένα γήπεδο χωρίς τεχνολογία γραμμής τέρματος – γιατί δεν υπάρχει, γιατί είναι ακριβό – είναι προφανώς ασυνάρτητο, αλλά οι υπεύθυνοι πρέπει να το ανεχτούν», είπε, προσθέτοντας ότι ένας αξιωματούχος του VAR δεν μπορούσε. Να σκοράρει ένα γκολ αν είναι «μόνο 99 τοις εκατό σίγουρος» ότι η μπάλα μπήκε στο τέρμα.

– Ο Ολλανδός χτυπάει έξι –

Η Ελλάδα, νικήτρια του Κυπέλλου Εθνών Ευρώπης το 2004, δεν προκρίθηκε αυτόματα, αλλά μπορούσε να περάσει τα προκριματικά.

Η Ολλανδία είχε ήδη προκριθεί από τον ίδιο όμιλο πριν από τη νίκη της με 6-0 επί του ταπεινού Γιβραλτάρ στο Φάρο της Πορτογαλίας.

Χατ-τρικ σημείωσε ο Κάλβιν Στινγκς της Φέγενορντ, ενώ σκόραραν επίσης οι Ματς Βέβερ, Τέον Κούπμαινερς και ο Κόντι Τζάκομπο της Λίβερπουλ.

Η Ρουμανία και η Ελβετία είχαν ήδη προκριθεί από τον Όμιλο Ι πριν από την αναμέτρησή τους στο Βουκουρέστι, τον οποίο η φιλοξενούσα ομάδα κέρδισε με 1-0 χάρη στο γκολ του Ντένις Αλίμπεκ στο δεύτερο ημίχρονο.

Το Ισραήλ, που θα αγωνιστεί στα πλέι οφ, κέρδισε στον ίδιο όμιλο την Ανδόρα με 2-0, ενώ η Λευκορωσία κέρδισε το Κοσσυφοπέδιο με 1-0.

Η τελική κλήρωση για το Euro 2024 έχει προγραμματιστεί να γίνει στο Αμβούργο στις 2 Δεκεμβρίου.

θάλασσα

READ  Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ αρχίζουν να κερδίζουν, ο ΟΦΗ ανατρέπει τον Άρη στον εναρκτήριο γύρο